Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tstih sporočil: 5.199
[Dudek]
> [tstih]
> Kaj pa če vi pozabljate na pojav drobitve gospodinjstev, ki so še pred tridesetimi leti štela 3.6 člana, danes pa le 2.1, kar pomeni bistveno višje povpraševanje po stanovanjih ob rasti prebivalstva zaradi priseljevanja tujcev in migraciji v mesta, ki draži stanovanja, ki jih je premalo.
Si mogoče zasledil, ali imaš sam kakšno razlago tega pojava, povečane drobitve gospodinjstev ? Ker, logika pravi da je to lahko posledica tudi večje dostopnosti stanovanj, oziroma večje kupne moči prebivalstva, ki to omogoča. Ker, če bi stanovanj manjkalo, bi pričakoval ravno obratno, večje število oseb v gospodinjstvu. Se motim ? :)
Moje špekulacije so enako dobre kot vaše. Jaz bi najprej skušal dokazati ali ovreči tezo, da pomanjkanje stanovanj v resnici je zavrlo drobljenje gospodinjstev in da bi bila številka lahko še nižja. Pripisal bi ga številnim vzrokom, ki so očitno močnejši od tega, kolikšen del dohodka namenjajo za stanovanje.

Presežka ali pomanjkanja stanovanj pa ne bi meril s tem ali ljudje živijo v šotorih ali v stanovanjih, ampak s ceno in z dostopnostjo le teh. Cena stanovanja že dvajset let raste. Dostopnost od srede devetdesetih ostaja enaka, ampak le na račun podeželja; v mestih pa se ves ta čas niža. To nakazuje na strukturno pomanjkanje. Teza: če vlada strukturno pomanjkanje potem v Sloveniji mehurčka skoraj ne bi bilo opaziti, ker bi bil trg že od devetdesetih na vrhu - več od tega plačniki ne bi zmogli. Da cene ne padejo jasno kaže v to smer. Trg se obnaša skoraj kot da bi bil monopolen.

Tako da - pomanjkanja ali presežka stanovanj ne bi utemeljaval z velikostjo gospodinjstev, ampak s ceno in dosegljivostjo stanovanj.
Drugo, kar je menda zelo pomembno pri oceni te "drobitve" so razlogi za formalno ločeno življenje družinskih parov, ki so pogosto prijavljeni na različnih naslovih in imajo kao ločena gospodinjstva..
Tudi.

Lp,
Tomaž

Neposredni odgovori na sporočilo št. 913079

Strani: 1

anon-15715 sporočil: 6.084
[tstih]

Tako da - pomanjkanja ali presežka stanovanj ne bi utemeljaval z velikostjo gospodinjstev, ampak s ceno in dosegljivostjo stanovanj.

Ti si velikost gospodinjstev vključil v to debato in ne jaz.
[tstih]
Kaj pa če vi pozabljate na pojav drobitve gospodinjstev, ki so še pred tridesetimi leti štela 3.6 člana, danes pa le 2.1, kar pomeni bistveno višje povpraševanje po stanovanjih ob rasti prebivalstva zaradi priseljevanja tujcev in migraciji v mesta, ki draži stanovanja, ki jih je premalo.
Jaz bi samo dodal, da je povpraševanje po stanovanjih bilo bistveno višje pred 30imi leti, ko je povprečno gospodinjstvo štelo 3.6 člana, kot danes, ko šteje 2.1 člana.

Strani: 1