Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Končno hibridni avto, ki ima smisel

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-24781 sporočil: 3.126
[Glavni forum] Tema: Končno hibridni avto, ki ima smisel
[#912213] 02.09.10 12:50 · odgovor na: anon-54454 (#912043)
Odgovori   +    1
[tmatej]
> [0512Porsc]
> Ali je kdo izračunal koliko so oni zasvinjali okolje zaradi baterije, koliko bo vseeno potrebno vzeti energije, ki jo proizvaja termoelektrarna Šoštanj?

Jaz sem nekaj takega racunal. Rezultat je bil, da z litrom benzina prevozis skoraj enkrat vec kilometrov, ce ga najprej v Sostanju spremenis v elektriko, kot pa da ga pokuris direkt v voziliu.
hočeš reči, da ima t.e. šoštanj toliko boljši izkoristek, kot recimo en kvaliteten turbo dizel (pustimo zdaj bencin, bo še kaj razneslo v šoštanju) ?

koliko pa si računal izgube zaradi el. omrežja, polnjenja in praznenja baterije?
bilo bi lepo, kar si zračunal, ampak ali je res?
in ne pozabimo, v dizelskem avtu se pozimi še greješ praktično za "iste pare", kaj pa v električnem, boš nosil pelcmontel?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 912213

Strani: 1

anon-54454 sporočil: 4.098
[Glavni forum] Tema: Končno hibridni avto, ki ima smisel
[#912265] 02.09.10 13:26 · odgovor na: anon-24781 (#912213)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-54454 02.09.2010 13:31
[Wytloff]
hočeš reči, da ima t.e. šoštanj toliko boljši izkoristek, kot recimo en kvaliteten turbo dizel (pustimo zdaj bencin, bo še kaj razneslo v šoštanju) ?
Ja, o tem ni nikoli bilo nobene dileme. Pri ICE motorjih je izkoristek redko visji od 20%, TES 6 pa predvideva okoli 45% izkoristka pri lignitu, ki je eno slabsih goriv na tem svetu..(naprimer, plinska elektrarna ima lahko tudi vec kot 60% izkoristek)
koliko pa si računal izgube zaradi el. omrežja, polnjenja in praznenja baterije?
bilo bi lepo, kar si zračunal, ampak ali je res?
je, res, vsaj priblizno, ker sem si racunal samo zaradi referencne primerjave, ki me je zanimala
in ne pozabimo, v dizelskem avtu se pozimi še greješ praktično za "iste pare", kaj pa v električnem, boš nosil pelcmontel?
Tudi TE lahko na enak nacin in "iste pare" ogreva vso okolisko prebivalstvo.
anon-235744 sporočil: 1.116
[Glavni forum] Tema: Končno hibridni avto, ki ima smisel
[#912689] 02.09.10 20:45 · odgovor na: anon-24781 (#912213)
Odgovori   +    0
[Wytloff]
> [tmatej]
> > [0512Porsc]
> > Ali je kdo izračunal koliko so oni zasvinjali okolje zaradi baterije, koliko bo vseeno potrebno vzeti energije, ki jo proizvaja termoelektrarna Šoštanj?
>
> Jaz sem nekaj takega racunal. Rezultat je bil, da z litrom benzina prevozis skoraj enkrat vec kilometrov, ce ga najprej v Sostanju spremenis v elektriko, kot pa da ga pokuris direkt v voziliu.

hočeš reči, da ima t.e. šoštanj toliko boljši izkoristek, kot recimo en kvaliteten turbo dizel (pustimo zdaj bencin, bo še kaj razneslo v šoštanju) ?
Od kdaj pa ima dizel visok izkoristek? 30% je v najboljšem idealnem primeru, realnost verjetno 15-20%. In to samo za motor. Potem se pušne ohoho izgub v menjalniku in naprej ...

V spodobno narejeni termoelektrarni se definitivno da dosegat boljše izkoristke tam do 50%, če bi štromarji svojo rit pretegnili in investirali v razvoj kakih novih tehnologij pa preko čez. Odkar je Tesla pogruntal izmenični štrom in transformatorje, pa so lahko izgube pri prenosu električne energije minimalne tam do 10%. Večje so v državah, kjer je distribucija v riti ali pa folk krade štrom na črno.

Strani: 1