Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-36971 sporočil: 8.543

mataj je napisal(a):


Imaš pa zmešane pojme. Prva božja zapoved tako ravnanje zapoveduje.

 
kt jih ne poznam, nisem hodil k veronauku (v trdih letih komunizma edini v našem razredu :))
P: kako pa glasi?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 88038

Strani: 1

anon-35163 sporočil: 30.643
Zadnja sprememba: anon-35163 07.06.2007 15:09

1 € je napisal(a):


kt jih ne poznam, nisem hodil k veronauku (v trdih letih komunizma edini v našem razredu :))
P: kako pa glasi?
Takole:

Ne imej drugih bogov zraven mene.
Ne delaj si rezanih podob niti nikakršnih podob tega, kar je zgoraj na nebu, kar je spodaj na zemlji in kar je v vodah pod zemljo: ne moli jih in ne časti jih, zakaj jaz sem G OSPOD , Bog tvoj, Bog mogočni, goreči, ki obiskujem krivico očetov na sinovih do tretjega in četrtega pokolenja tistih, ki me sovražijo, in izkazujem milost tisočim onih, ki me ljubijo in izpolnjujejo zapovedi moje.


Malo prej pa tole:

In Mojzes je stopil gori k Bogu, in G OSPOD mu je klical z gore, govoreč: Tako govóri hiši Jakobovi in oznani sinovom Izraelovim: Sami ste videli, kaj sem storil Egiptu in kako sem vas nosil na orlovih perotih in vas privedel k sebi. In sedaj, če boste resno poslušali glas moj in držali zavezo mojo, bodete moja dragotina pred vsemi narodi, kajti moja je vsa zemlja; in bodete mi kraljestvo duhovnikov in svet narod .

Zadeva je podlaga za nestrpnost (samo moj bog je pravi, vsi ostali so šit), rasizem (sovraštvo do tretje in četrte generacije idejnih nasprotnikov) in nacionalizem (koncept izbranega in svetega naroda). Netoleranca je vgrajena v samo bistvo krščanstva in ostalih monoteističnih religij. To bistvo je seveda dobro skrito in zavito v debelo plast v celofana bljuženja o ljubezni do bližnjega svojega, vendar pa je kljub temu vedno prisotno.

Če prebereš tudi ostanek Stare Zaveze boš opazil, da je vsa napisana bolj ali manj v tem duhu in da ne gre za nikakršno trganje iz konteksta. Izraelci so vedno nekaj posebnega, pa tudi sicer si Bog vedno izbere nekoga, ki mu je bolj simpatičen, ki ga favorizira in mu daje neupravičeno protekcijo (Kajn & Abel, abrahamova mularija, itd).

Vsak sistem etičnih in moralnih pravil se mora prej ali slej v praksi neusmiljeno soočiti s problemom dvojnih meril. Načelno mora etika in morala spodbujati medsebojno sodelovanje in zaupanje med ljudmi in s tem večati socialni kapital. A kaj, ko se vedno najde kak sovražnik, ki ga moraš pobijat in prinašat okoli vsem zapovedim navkljub. V tem primeru pride prav nestrpnost in dvojna merila- ena pravila veljajo za "naše", druga pravila za "druge".

Nestrpnost in dvojna merila niso nikakšna kršitev verskega nauka, ampak obratno. Za spodbujanje takih stvari so vero sploh izumili.
anon-105466 sporočil: 7.339

1 € je napisal(a):

 
kt jih ne poznam, nisem hodil k veronauku (v trdih letih komunizma edini v našem razredu :))
P: kako pa glasi?
 
Veruj le v tistega boga, ki v banki svoj oltar ima.

Strani: 1