Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kje pa je inflacija?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Re: Kje pa je inflacija?
[#87915] 07.06.07 12:19 · odgovor na: anon-927 (#87789)
Odgovori   +    0

jazzy je napisal(a):
Kakorkoli te moti, da inflacija ni to, kar si ti osebno predstavljaš po rastjo cen, je pač samo ena. Če se ti čiki zaradi podražijo za 10%, kar te udari po denarnici, pač ne bo nikoli pomenilo, da ne more biti inflacija ta isti mesec samo 0,1-odstotna. Raje si preberi http://www.stat.si/m....asp?pod=4< /a>

Ne kadim.

In glede na to, da imas TI kredit, jaz pa ne verjetno ne mores biti prav objektiven. (Pozdravljen, Murencek!)

Seveda ne maram starih bab ki cvekajo, da se je z evrom se podrazilo, samo zato ker stane kofe 1.2 eura namesto 80 centov.

O inflaciji pa, dragi moj, nimas pojma.

In ce nisi dobro razumel (si sploh prebral tista dva linka od Barrya Ritholza?), problem je sama metodologija merjenja inflacije.

Ne vem za slovenijo, ampak ce bi v ZDA merili sedaj inflacijo takrat, kot so jo merili v casih visoke inflacije (konec 70tih) bi ne bila uradna cifra 2-3%, ampak 6%, lani poleti pa ne 4%, ampak 8%. Zelo blizu temu, kot je bila takrat. Ne vem ce slovenski statistiki zganjajo taksne carovnije kot ameriski, srcno upam da ne.

In ja, inflacija je dejansko povecanje mase denarja v obtoku, in zaradi globalizacije je to postal globalni fenomen. ECB je treba dati priznanje, da pri svoji politiki daje pozornost tudi rasti denarnih agregatov, cesa Fed in BoE ne delata in zato je nekaj casa ameriski M3 raste z 13% na leto. (neuradno rekonstruiran, pravega Fed ne objavlja vec).

Posledica prevelike inflacije denarja v obtoku (TO je inflacija) je rast cen. Rast denarja se mora nekako zelo v grobem pokriti z rastjo BDP. Presezek povzroca rast cen.

CPI in slovenska kosarica dobrin merijo te sekundarne vplive inflacije, ker same inflacije se ne da opazovati. Lahko opazujes denarne agregate, lahko opazujes indekse kosaric.

Ce je kosarica slabo in nerealisticno sestavljena, je to podobno, kot da se peljes z avtom, ki ima pokvarjen brzinomer. Sicer si pomirjen, a ko bo treba bremzati, bo vsa situacija toliko slabsa.

In, tako  kot je nekdo rekel, inflacija je do neke mere subjektivna zadeva. Mene prav boli kurac, ce CPI kaze da je inflacija 0.1%, ce sparam za nakup stanovanja, in stanovanja rastejo po 18% letno. Razumes?

PS. Nimam pojma kaksna je dejanska inflacija. In ti, dragi moj murencek, tudi nimas pojma. A vseeno si je v smislu Ritholzovega "history does not repeat, but sure it does rhyme" splaca pogledati, kaj potencialno sledi preveliki rasti denarja.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 87915

Strani: 1

anon-927 sporočil: 36
[Glavni forum] Tema: Re: Kje pa je inflacija?
[#87921] 07.06.07 12:27 · odgovor na: bc123a (#87915)
Odgovori   +    0
super si!!! :)))

Strani: 1