Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

XPAVC sporočil: 725
[ketika]
jaz sem sicer govorila o podiplomskem študiju o meji 27 let
samo tudi akr se tiče dodiplomskega - da ga ima smrkavc pri 18 zastonj pa čeprav nič ne študira , nekdo ki je prej 5 let delal potem pa se vpisal in redno študira mora pa plačat 2500 evrov ? Halo ? ?
Ta anomalija je samo pri nas. Tega ni nikjer !
Se strinjam. Le najina pogleda na rešitev sta različna, ti bi vse brezplačno, jaz bi pa obema zaračunal pa 1000 evrov.

To je čisto skregano z logiko vseživljenskega izobraževanja. Država naj da vsakemu vavčer za dodiplomski in podiplomski zastonj študij- tisti ki ga izkoristi naj ga tisti ki ga ne ga ne. Kadarkoli . Tudi pri 70.
Zakaj pa? Vsak študira zase in ne za državo. Študirat greš pač zato, da boš več znal in boš na račun tega več zaslužil. Šolnina tako ni nek brezvezen strošek, temveč investicija, ki se ti bo preko višjih dohodkov v prihodnosti povrnila oz oplemenitila. Če se ne bo, pomeni, da si se zainvestiral in nosiš sam posledice, kot jih pri vsaki drugi naložbi.

Študij pri 70ih (lahko tudi prej) ali študij nečesa, kar ne bo imelo vpliva na povišanje tvojih dohodkov je pa hobi oz. zabava. Tisti, ki ima dovolj dohodkov in si želi te oblike zabave, naj si jo pač privošči, kot si nekdo drug privošči kakšen drag šport ali eksotična potovanja.
Drugo je v Ameriki kjer se na zasebnih univerzah vedno plača. Vedno pa iamš tudi možnost štipendije ne glede an starost. Na javnih coliđih pa imaš vedno možnost participacije države v obliki štipendije ne glede na starost in zaposlitev. V Avstriji isto - imaš nekatere štipendije tudi za tiste po 35 letu.
Tako se spodbuja družbo znanja.
To je pa popolnoma OK sistem. Sistem štipendij in študijskih kreditov sem tudi sam omenil. Štipendija te namreč hkrati tudi obvezuje, da študij končaš (običajno v rednem roku) in da s svojim delom po zaključku študija štipenditorju vrneš tu skozi delo. Je torej neke vrste pogodba, ki obvezuje. Brezplačni študij pa je dejansko štipendija, ki te ne obvezuje k ničemer, niti k temu, da študij končaš.