Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek \'\'Ponudili bomo najcenejšo elektriko\'\'

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-159233 sporočil: 1.086
[Glavni forum] Tema: Re: ''Ponudili bomo najcenejšo elektriko''
[#456345] 16.03.09 23:36 · odgovor na: anon-54454 (#456337)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Ne, ne... tako ne bo slo, Golob naj kar kupuje elektriko na trgu in jo prodaja gospodarstvu kot ve in zna. Slovenija pa pridela cisto dovolj energije iz lastnih kapacitet za njeno prebivalstvo. Malo butasto zvenis ko razlagas, kako drzava celo subvencionira gospodinjstva, po drugi strani pa ta ista drzava gosponinjstvu zaracuna skoraj 5x visjo ceno od lastne cene energije iz svojih elektrarn. Do zdaj je bil vsaj do tega dela pogace Golobu dostop onemogocen,  po novem pa zgleda, da se bo se iz tega korita. Razen ce mislis, da bosta Istrabenz in Gorenje to pocela iz kakih patriotskih vzgibov, kupovala energijo po trznih cenah in pokrivala razliko iz svojega zepa.
 
Jaz sem zadnji, ki bi si delal utvare o Golobu in njegovih namenih. Očitno pa vsi mediji nasedajo. Kot sem pisal že prej - barabija je, da se privatnemu podjetju pusti pasti iz državnih korit. Energijo iz državnih elektrarn naj prodajajo državna podjetja, pa četudi po tržni ceni, če že imamo trg. Tole z Golobom je zgolj prelivanje javnega denarja v zasebne žepe, pa kakorkoli Golob to zapakira.

Gospodinjstva so lani plačevala po cca 50 €, sedaj recimo cca 55 €/MWh. Lastne cene sem enkrat že pisal (pa ne me zdaj držat za vsak cent ali evro, govorim o rangu cen) - NEK cca 25 € (po Novšaku 35 €), dravske cca 25 €, Šoštanj cca 50 €, ostalo vse dražje, uvoz kot najdražji (tržna cena!) cca 100 €. Gospodinjstva niso niti približno plačevala 5x dražje od najcenejše enote, so pa plačevala približno pol manj od najdražje "enote". Uvožene energije je cca 25 % in to je tisto, kar so "častila" naša energetska podjetja. Če je cena na trgu nižja od tržne, je subvencionirana.