Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Višja obdavčitev obresti na bančne depozite

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Borza (4)

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-19197 sporočil: 1.094
V lanskem letu sem prodal delnice Perutnine. Dejansko sem predhodno imel še privatizacijske delnice družbe Kmetijski kombinat, ki ga je prevzela Perutnina. S tem sem namesto delnic Kmetijskega kombinata dobil delnice Perutnine. Ali se torej prodaja delnic Perutnine šteje kot prodaja privatizacijskih delnic in ni potrebno oddati napovedi?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 426839

Strani: 1

crt sporočil: 27.196
Zadnja sprememba: crt 10.02.2009 08:50

0129Pe2 je napisal(a):
V lanskem letu sem prodal delnice Perutnine. Dejansko sem predhodno imel še privatizacijske delnice družbe Kmetijski kombinat, ki ga je prevzela Perutnina. S tem sem namesto delnic Kmetijskega kombinata dobil delnice Perutnine. Ali se torej prodaja delnic Perutnine šteje kot prodaja privatizacijskih delnic in ni potrebno oddati napovedi?
 
prva asociacija je bila taksna:

- menjava delnic je bila obdavcljiv posel, ker se niso ohranila lastniska razmerja;
- vendar zate ne, ker si imel privatizacijskega jokerja;
- s tem si ga izkoristil in tako bi zdaj pri prodaji PP davek obstajal.

po drugi strani pa...

- obstaja mnenje durs o situaciji, ko je clovek imel privatizacijske delnice droge, nakar je dobil ob spojitvi druzb drogo-kolinsko, nakar je bil iztisnjen (kar je isto, kot ce bi prodal) ... in je durs povedala, da ohranja privatizacijski status in da davka ni:

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi_in_poja snila/dohodnina_pojasnila/dohodek_iz_kapitala/dobi cek_iz_kapitala/vrednostni_papirji_in_delezi_v_gos podarskih_druzbah_zadrugah_in_drugih_oblikah_organ iziranja_ter_investicijski_kuponi/obdavcitev_denar ne_odpravnine_izkljucenim_manjsinskim_delnicarjem/

pri tem se je durs verjetno opirala na to, da se po zdoh-2 clen 96 kot NEobdavcljiva odsvojitev steje:

"zamenjava vrednostnih papirjev z istovrstnimi papirji istega izdajatelja, pri kateri se ne spreminjajo razmerja med družbeniki in kapital izdajatelja ter ni denarnega toka"

pri tebi sicer ni bilo denarnega toka (slo je delnice za delnice), vendar pa nisi dobil papirjev istega izdajatelja (kar je pri drogi v bistvu drzalo zaradi spojitve), temvec prevzemnika.

tako da po moje vseeno velja tisto prvo (davek je).

predlagam pa, da se obrnes direktno na durs.

ce se malo pobrskava... (takratna) durs je zgodbo kombinat - jata - perutnina ptuj dejansko obravnavala kot obdavcljivo, tako da je se toliko bolj verjetna, kot ze receno, prva varianta.

www.finance.si/31921...h_sprememb

Strani: 1