Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

rx170 sporočil: 6.403
[rename]
Pri nas ni problem pogosta kosnja....ker tako pogosta pa spet ni (3-4 kosnje), saj kmetje velikih travnikov ne kosijo vsakih 14 dni, tako, kot kosite zelenice okrog his.

Najvecja tezava za cebele je nedvomno varoja, pa tudi gniloba in nepravilno skropljenje sadovnjakov, vinogradov in polj.

Pomanjkanje hrane je resljiv in zagotovo najmanjsi problem, to je bolj tezava cebelarjev, ker ne morejo natociti med za prodajo.

Dopolnitev.
Akacije tudi pri nas ni bilo....je pa letos obilno cvetel javor in je v krosnjah kar bucalo od cebel.
Zdaj cakamo kostanj; upam, da ga ne bo spralo....ce bo vsaj povprecna sezona, bo tudi medu dovolj.
Za hobby cebelarstvo, ne za prodajo.
Košnja 5 x (ali celo 6 x) se izvaja pravzaprav zgolj na sejanih intenzivnih travnikih, kjer mora biti tudi prehrana ustrezna. Ti travniki so pravztaprav del njivskega kolobarja, res je sicer to slabo, ker ne prenekateri mlečni kmetiji imajo precej enostranski kolobar trava-koruza (oboje pa spada v družino trav). Kar se tiče trajnih travnikov, je s stališča čebel problematična predvsem zgodnja košnja, le ta se pa izvaja zaradi dejstva, da ima večina trav največjo hranilno vrednost v fazi latenja. Sicer je se je poskušalo z nekim ukrepom pozne košnje, toda nekdo, ki rabi krmo, se tega enostavno ne more iti. Priporoča se setev neprezimnih medovitih rastlin na strnišča.

Kar se tiče akacije (v resnici gre za robinijo) sem že poslušal ekofašiste, ki so trdili, da ni avtohtona, je invazivka in da bi jo bilo treba posekati. Bedarija, že toliko let je tu, da bi s tem naredili več škode kot koristi.