Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Akrapovič bo odpuščal

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[Glavni forum] Tema: Akrapovič bo odpuščal
[#2847486] 27.05.20 13:52 · odgovor na: (#2847463)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-317028 27.05.2020 13:54
[abohte]
> [FIN-311684]
>
> Kako bo delovalo v praksi? Npr. Akrapovič pripravi program razreševanja trajno presežnih delavcev, odpustil bi npr. 100 delavcev, v mesecu juniju bo program usklajeval s sindikati, 1. julija ga bo poslal na zavod za zaposlovanje, ki bo verjetno uporabil 103. člen ZDR in 60-dnevni moratorij na vročanje odpovedi, ki bodo delavcem vročene šele 1. septembra, šele nato začnejo teči odpovedni roki, seveda, delavci v tem času prejemajo polno plačo. Delavci v odpovednem roku lahko delajo. Čakanje na delo se bo pokazala kot zelo nepremišljena poslovna odločitev.

Ta isti postopek bi bil tudi če bi Akropovič dal npr. odpovedi 100 zaposlenim marca, kajne? Torej kasnejša odpoved na trajanje tega postopka vpliva natanko... NIČ.
Če delodajelec v mesecu marcu ali aprilu ne mogel oceniti, da določenega števila delavcev ne bo potreboval za daljši čas, ker se je npr. zmanjšal obseg dela, ker je prišlo do padca naročil, potem ni kaj, delavce za katere zaradi korone ni imel dela je poslal na čakanje na delo in tako zapisal v obvestilo o čakanju. Če pa je šele zdaj ugotovil, da je korona kriza pretrgala blagovne tokove in bo prišlo do zmanjšanega obsega dela, potem ni mogel narediti prav nič drugega kot je naredil, bo uporabil predpisani postopek odpovedi pogod o zaposlitvi.

Če pa je že npr. v mesecu februarju ocenjeval svoj položaj v avtomobilski branži in je že tedaj vedel, da bo moral zmanjšati število zaposlenih delavcev, tudi brez korone, ga je v bistvu možnost čakanja na delo in državna pomoč pri tem zavedla. Delodajalci, ki so poslali delavce na čakanje so vendar imeli določene stroške s čakajočimi delavci pa še nekaj, če bi odpovedal pogodbo o zaposlitvi že 1. aprila in bi bil odpovedni rok en mesec bi delavcu pripadale 4/12 regresa za letni dopust, če pa bo odpovedal šele 1. septembra delavcu pripada 9/12 regresa za letni dopust. Sicer, vsako podjetje je v unikatnem položaju, torej, kar je najboljša odločitev za enega ne pomeni, da je za drugega. Še nekaj, o subvencioniranem delu za krajši delovni čas je treba dobro premisliti.