Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-54454 sporočil: 4.098
[matjazfinance]
> [NemirniTujec]
> PS: Se pa seveda strinjam, da je v sloveniji z javnimi davki javno zdravstvo zgolj POSTAVLJENO, ce hoces da ti kaj naredijo so potrebna doplacila, nad in pod mizo. Se vedno je vse skupaj zelo zelo poceni, ampak mnogi pac raje dajo denar za nov telefon kot za takojsnjo specialisticno obravnavo, in se zraven pizdijo nad "dolgimi cakalnimi vrstami".

Se načeloma strinjam s tole zadnjo poanto.
Ampak najprej bi bilo v takih debatah fajn pogledat, koliko tipičen Slovenec dejansko plačuje za obvezno zavarovanje.
Seveda vemo, da so prispevki za ZZZS obračunani kot % plače in zato so pravzaprav davki (del dohodnine), torej bi lahko rekli, da je pri nas zdravstvo javna dobrina, ki se financira iz davkov. Skratka v ekonomskem smislu bi jim težko rekli "zavarovanje", ker npr. strošek zavarovanja za avto ali nepremičnino pa ni odvisen od višine plače zavarovalca.

Sedaj pa preidimo na konkretne zadeve, torej na peneze.
Sam sem pred kar nekaj leti (spodbujen z eno podobno takih debat na forumu) šel pogledat, koliko bi v USA koštalo neko dokaj spodobno zdravstveno zavarovanje - tam ga plačaš kolikor si lahko/želiš privoščiti, z večjim plačilom se tudi viša "stopnja kritja" oziroma kritih zdravstvenih storitev, podobno kot pri nas kljukaš različne variante pri kasku za avto in ustrezno plačaš več ali manj (recimo poškodbe stekel, pa parkirišče, pa divjad - več kot obkljukaš, več plačaš, ampak v primeru škode ti plačajo popravilo).
No in sem pogledal nek zelo spodoben paket USA zdravstvenega zavarovanja - in ugotovil, da v Butalistanu kot "bogat prešič med delafci" (plača resda nekoliko nad SLO povprečjem, za USA razmere pa bliže klošarju), plačam letno opazno VEČ prispevkov za ZZZS kot bi ga v USA za tisti paket.
Saj po moje je nemirnemu to jasno, sam si je danes mene izbral, ne jemlji ga prevec resno. :)

No in sedaj bi bilo fajn, če bi našli koga, ki je bil ali je še v USA oziroma pozna razmere, da bi še sedaj povedal, koliko v USA trenutno stane paket zdravstvenega zavarovanja, ki krije storitve, približno primerljive z zdravstvenimi storitvami (kakovost in obseg), ki jih lahko kot povprečni Slovenec z ZZZS "zavarovanjem" pričakuješ od butalistanskega zdravstvenega sistema.
Odvisno od zip code. Ampak cez palec bi rekel, da je slovenski ekvivalent nekje med $120 in $150. :)

(Mislim, da pa je usa povprecni paket nekaj cez $400 in skoraj(!) ne vsebuje vec deductibles)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2838978

Strani: 1

anon-207617 sporočil: 6.899
[tmatej]

Saj po moje je nemirnemu to jasno, sam si je danes mene izbral, ne jemlji ga prevec resno. :)
Tako, samo resno me ne jemati, resno je treba jemati komentatorje ki so do pred par urami menili da cetrtina slovencev nima pokritih storitev dopolnilnega zavarovanja :-)

1. Za zacetek je treba sprejeti da bi Slovenija v USA bila dalec najrevnejsa drzava, s kako tretjino nizjim BDP/cap od crnsko-suzenjskega Mississipija. Kar je normalno, ker Mississipi ipak ima boljso podporo federalne drzave, kot jo dobi juznosvabska provinca iz Bruslja (kajsele Berlina...) To je prva, najbolj osnovna stvar ki je v podalpsko betico zlepa ne spravis, zato se jaz hribofskih debat o vrednosti cedevite, goveje juhe in sprehodov po pst ne udelezujem vec. Ker pa te nimam na ignore, hkrati pa sem alergicen na neumnost, sem pac opazil tvojo grobo pomoto glede zavarovancev in jo popravil. Bomo ze.

2. Druga stvar pa so robne cene trznega zdravstvenega sistema. V ZDA je zdravstvo pri "astronomskih" 8 jurjih letno na osebo pac povprecje, ker ga dvigujejo hipohondricni milijonarji.

Spodnja dohodkovna tretjina prebivalstva porabi najbrz kaka 2 jurja (malo manj od slovencev - pri ameriskih cenah!), srednja porabi 4 jurje (podobno kot Anglezi) zgornja pa pac 18 - ne zato ker "je vse tako strasno drago" in ker je "kapetalezem izkoriscanje cloveka po cloveku", ampak ker so loaded z denarjem in si lahko privoscijo.

Gospodinjstva od zgornjega 60. do 80. odstotka imajo cca 100K povprecnega letnega dohodka. Od zgornjega 80. do 100. odstotka pa kar 233K. 40% americanov je 130 milijonov ljudi z "neskoncno" denarja za dohtarje. Koliko bo starec s 5 milijoni premozenja placal za obljube da bo lahko se 5 let zivel? 5 milijonov. Seveda to pomeni da se ustvari resen trg ponedbe za tako povprasevanje. In pac gospodinjstvo z 200k prihodka boli kurac ce dajo letno 20k za zdravstvo. Ima se moze se. O tem se pogosto pogovarjajo v UK - tukaj javno zdravstvo ekonomizira svoje storitve, privat ponudba pa je okrnjena: ce ste malo zakasljali in vas v krizu boli, dobite uspen 1000, cajcek, in kontrolo cez 14 dni. Ker je strosek podruzbljen. V USA pa dobite test na vse rake in genetske motnje in xyz in dvomesecno terapijo pri kiropraktiku, ce placujete bizarno zavarovanje ki vse to krije. Ob dnevu in uri ki vam ustreza.

V ameriki pac resnicno obstaja razslojenost, in se kaze v vseh podrocjih. www.taxpolicycenter....-quintiles spodnjih 20% na povprecju 13K, zgornjih 20% na 233K

Formalno razslojenosti ni samo v odnosu represivnih in sodnih organov; policaj kao ustavi vsakega enako in sodnik kao sodi vsem enako :-)

V UK tudi imamo privat zdravstvo, ampak predvsem za "perks" - ko imas prevec dnarja in ne ves kaj bi si izmislil, ne pa ko diagnoze kazejo na blizino smrti. V praksi so potem vse sorte kombinacij - zlomis si nogo in te pobase resilec in ti jo zravnajo v javni bolnisnici polni siromakov - lahko pa placas jurja na dan in bos imel svojo sobo z oskrbo in bo strokovni dohtar tja prisel in faf in vse ostalo delivered - lahko bo privat, lahko pa mislim da tudi javno in bo bolnisnica te pac zacolala za nadstandard - ne poznam podrobnosti in cenikov.

Strani: 1