Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Koronavirus: kako hudo je (in še bo)?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
[Glavni forum] Tema: Koronavirus: kako hudo je (in še bo)?
[#2825645] 17.03.20 19:41 · odgovor na: anon-178149 (#2825630)
Odgovori   +    14
[MarijanMacek]
Ene preprosto vprašanje za Tadeja. Iz grafa se vidi, da se smrtnost v Kitajski provinci asimptotsko približuje neki vrendotsti med 55 in 60 na miljov prebivalcev. Iz matematičnih modelov (SIR, SAS) širjenja epidemij se ve, da nobena epidemija ne zajame vse populacije, hitrost širjenja je pa odvisnosti od razmerja med hitrostjo okužbe in ozdravitve (ali dokončne izločitve iz statistike), za laike število novih okužb iz enega vira Ro. Modrejši ocenjujejo, da bo epidemije konec ko bo okuženih okoli 60% populacije.
Ja, ampak če bi sklepali, da je v provinci Hubej do tega že prišlo oziroma bo kmalu, bi to pomenilo, da je dejansko okuženih že 35 mio ljudi (in ne 67 tisoč, kot uradno poročajo: www.who.int/docs/def...33daa5cb_8 ) ...

... umrlo jih je pa 3111. To bi potem pomenilo, da je smrtnost mnogo nižja kot pri običajni gripi.

Po mojem se bo slika še nekaj mesecev počasi izostrovala in je v tem trenutku bistveno premalo znanega, da bi lahko sklepali praktično o čemer koli drugem kot o dinamiki umiranja okuženih, ki je edini dokaj zanesljiv podatek. Ker so žarišča različno velika, pa je treba za smiselne primerjave to dinamiko izraziti normirano na število prebivalcev. Nekaj takega sem poskusil v tej kolumni in po mojem tudi čez teden, dva ali tri ne bo mogoče povedati kaj dosti drugega, le te krivulje bomo lahko posodabljali in gledali, kako gredo glede na hubejsko "referenco".
[MarijanMacek]
Lahko jih sicer preprečiš, ampak moje osebno mnenje je, da se pred neko infekcijo lahko zavaruješ le z imunostjo, ali s ceplenjem, ali s prebolenjem bolezni. Končno nihče ne more živeti v skafandru, brez stika z okolico!
Za načrtno upočasnjevanje širjenja je vseeno kar nekaj smiselnih razlogov:
(i) bolnišnice lažje dohajajo,
(ii) prihaja toplejše vreme, ki bo morda vseeno omililo okužbe (ekvatorski Singapur ima 266 okuženih, ampak nič mrtvih),
(iii) sčasoma bodo verjetno vseeno razvili dokaj učinkovito cepivo.

LP, Tadej