Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

macon sporočil: 12.861
Zadnja sprememba: macon 01.03.2020 12:56
[mmocnik]
> [macon]
> > [mmocnik]
> > > [macon]
> > > > [mmocnik]
> > > > > [kren]
> > > > > Američani se za razliko od Slovencev zavedajo pomena uspešnih podjetij in jih nosijo po rokah. Slovenci pa ne marajo kapitalističnih prascev in jim raje mečejo polena pod noge in nabijajo visoke davke.
> > > >
> > > > No ja, odvisno kako definiraš uspešna podjetja. Če ti je Amazon uspešno podjetje, katerega dobiček temelji na izkoriševanju in izigravanju trga, potem je zelo uspešno. Ne vem, če se zaveda, samo Amazonovi delavci so bili plačani pod preživetveno mejo (kar pomeni, da so rabili socialno pomoč, da so preživeli). Temu lahko tudi rečeš, da je država sofinancirala Amazon.
> > > > Ne rečem da je pri nas vse dobro, nikakor ni. Poveličevati ZDA kot neko obljubljeno deželo pa je tudi naivno. Ko človek preživi prvih nekaj mesecev tam, spozna nekaj ljudi, mu je hitro jasna tudi druga plat medalje tam.
> > >
> > > Powerty line v ZDA je 12.490$ za posameznika, kar je veliko višje kot pri nas. Poleg tega imajo delo veliko manj obdavčeno in premoženje bolj. Njihov ddv je po par %, odvisno od države, ne pa 22. Nepremičnine imajo veliko cenejše kot mi, kjer je vsaka 50 let stara blokovska luknja več kot 2000 EUR na meter.
> >
> > Da citiram: "The group estimates a family of two adults and two children in San Francisco would need to earn a whopping $148,440 per year, or $12,370 a month, to live comfortably.". Če računaš da je mediana 30k/leto oz. 60k za družino v ZDA potem ti je jasno kako visoko moraš biti da dejansko živiš tam. No, je že res, da je San Francisco med dražjimi mesti.
> > Po drugi strani, pa v neki "vukojebini" tam, sredi močvirja, krokodilov in rednekov tudi ne boš videl službic za 100k+/leto.
> > Kako pereča je situacija vidiš že, ko si razni učitelji, policaji in podobna klasa državljanov ne more privoščiti živeti v mestih, kjer delajo. Tega pri nas ne vidiš. Pri nas bemtimo že, če se pol ure v eno smer v službo pelješ :).
>
> Ti njihovo povprečno mediano daješ v isti žakelj s top lokacijo kot je San Francisco. Daj no mediano za San Francisco.
>
> "The ACS 1-year data shows the median family income for San Francisco was $120,470 in 2017. Compared to the median California family income, San Francisco median family income is $38,461 higher."
>
> Aha, lep poskus.
>
> Pri nas se kar precej ljudi vozi na delo več kot uro v eno smer, nimamo milijonskih mest, da bi se rabili več. Noben naš policaj ali učitelj s plačo 800-1500 EUR si ne more privoščiti stanovanja v Ljubljani, kjer jih veliko dela, razen, če ni podedoval ali kako drugače dobil.
>
> Iz dela si stanovanja v Ljubljani ne moreš privoščiti.

No, saj sem omenil, da je SF med dražjimi. Torej, glede na tvoj podatek, si več kot polovica, ki jih dela v SF praktično ne more privoščiti, da bi tam tudi živela. V drugih večjih mestih to razmerje ni dosti drugačno.
Valda ne primerjaš commute iz predmestja SF in Ljubljane. Saj center LJ je res drag, samo v drugih okoliših se da dobiti. Tudi peljati se 30 minut z, ne vem, domžal, Kamnika, Grosuplja, kjer si z dvema 2k plačama(policaji in učitelji niso več tako slabo plačani, sploh ko prišteješ vse dodatke ne) komot privoščita stanovanje, je približno tko kot bi bil v mestu SF.
Sem računalniški programer v ožji državni upravi. Stanovanja v Ljubljani si ne morem privoščiti, čeprav delam v njej. Od srednje šole ali 14. leta sem vsak dan v Ljubljani. Imam dve diplomi in nekaj manj kot 30 let izkušenj v IT-ju.

Kar sanjaj o 2000 EUR plače, to so plače nižjega vodstvenega kadra z 10-20 podrejenimi, vodij oddelkov. Srednješolski kader ima plače do 1000 EUR, moja cimra ima recimo naravoslovni doktorat in okoli 1300 plače. In mi smo javni sektor, od nas ne gre praktično nihče ven (do 2008 so it-jevci šli v privat sektor, po tem letu samo k nam), vsi bi radi službo pri nas. Na razpisih imamo po 50 prijavljenih na eno mesto.

Potem pa še nivo vsega v Ljubljani v primerjavi s SF. Po mojem ni primerjave, čeprav nisem nikoli bil v SF. Ni primerjave niti z Zagrebom in Beogradom, kjer sem pa vsako leto tudi večkrat.

Ps: Cifre so cifre z dodatki, vožnjo in malico.