Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.405
[1011Arist]
Avtor je pokazal samo okvir slike notri pa nič.

Kot sem zapisal že pred dvema mesecema:
Pokojninski sistem je sedaj vzdržen in bi bil z uvedbo podaljšanja starosti v naslednjih 15 letih pav tako vzdržen. Za vzdržnost je izjemno pomembno tisto majhno povečevanje delovne dobe za 2 meseca na leto, ki znese v 12 letih 2 leti.
To pomeni, da se vam na podlagi tega v 12 letih upokoji le 10 generacij, kar pomeni, da se bo upokojevalo okoli 23.500 ljudi, umiralo pa jih bo okoli 22.000. Zato s takim ukrepom število upokojencev ne eksplodira in sistem ostaja VZDRŽEN!!!

Vlada je s tem, ko je opustila najpomembnejši ukrep, stopila na spolzka tla, ukrep se bo mogoče izšel, lahko pa tudi ne.
1. Dodala je korenček 40% pokojnine ob plači, če nadaljuješ z delom. Očitno računa, da bo tako ujela okoli 1500 delavcev na leto, skupaj okoli 5000,
2. Da bo v naslednjih letih postal pogoj 40 let vse močnejši, ker se bodo upokojevale generacije od 1960 naprej, kjer je visoko izobraženih ljudi že okoli 15% in ti so zaradi služenja vojske vstopali na trg z okoli 25 leti, poleg tega sta bili od leta 1985, ko so vstopili na trg dela, dve večji krizi 1991 in 2009. Takrat so bili nekateri nekaj časa brez dela, zato bo pogoj 40 let dela sam po sebi potiskal starost upokojevanja proti 65 let.

Sedaj je povprečna starost ob upokojitvi 60,5 in 62,3 v povprečju torej okoli 61,4 leta.
Za vzdržnost pa se mora to povprečje v 12 letih povečati na okoli 63,5 leta.
Do sedaj je bil sistem vzdržen tudi zaradi tega, ker se je moške pojebalo pri odmernem odstotku za pokojnino, ko so dobivali manj kot ženske. Mislim, kakšne cure bure, da so na to pristali.

Če je sistem vzdržen na način, da nekomu vedno manj plačuješ, ker se ti drugače agregatno ne izide, je to zame bolj slaba tolažba oz. situacija, ki povzroča dodatne krivice v družbi. In krepi neko nezadovljstvo, odvzema zaupanje v tako pomembem družben podsistem, kot je pokojninsko zavarovanje.

Kar se pa tiče daljše delovne dobe, bo prelomno naslednje leto. Ko se bodo iz minimalne plače izločili vsi dodatki, tudi za delovno dobo. Še vedno je moja ocena, da bo to številne delodajalce sililo v to, da se zaposlenega znebijo preden postane zaščitena kategorija. Ker pri minimalnih plačah, ki so kar visoke v primerjavi s povprečnimi, je norma, fizična aktivnost, fizična kondicija, hitro razmišljanje za rešitev 101 mikro problema izjemnega pomena. In starejši so v takih situacijah seveda manj učinkoviti, manj produktivni kot mlajši ljudje. Hkrati pa bodo precej dražji. Ne vem no, meni logika pravi, da se s tem segmentu za starejše delavce ne bo dobro končalo. Se bo pa to videlo z nekim zamikom. Najprej kot povečanje brezposelnosti v starostni skupini 55-64 let. Nato pa tudi v tem, da se delovna doba ob upokojitvi ne toliko dvignila kot se je pričakovalo in načrtovalo. Zadevo bom vsekakor spremljal. Če pa boš imel kakšne bolj podrobne podatke, ki bodo mojo tezo ovrgli, se pa zanje vsekakor priporočam.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2799859

Strani: 1

anon-317971 sporočil: 768
To sporočilo je izbrisal avtor (30.08.2020 23:34)

Strani: 1