Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-514918 sporočil: 2.327
Zadnja sprememba: anon-514918 10.09.2019 14:56
Pri nas v spodnji razred spada 80% vseh prebivalcev. In to po slovenskem in ne po ameriškem kriteriju, kaj je to srednji razred. Vzemi za primer samo sodnike in tožilce, ki jih je v Sloveniji bajdvej vsaj dvakrat preveč. V Ameriki ima vrhovni sodnik 165.000 dolarjev letne plače. Zahetvnost, pripravljenost za delo, o tem se nihče ne sprašuje, saj se razume samo po sebi. Na drugi strani ima policaj v New Yorku 55.000 dolarjev letne plače, podobno kot velja za povprečno plačo proizvodnih delavcev v Fordu. Nekaj višje je medicinska sestra, ki ima od 70 do 80 tisoč dolarjev na leto.

Ampak, če se vrnemo k čistemu javnemu sektorju v Ameriki, ki je primerljiv s Slovenijo, vidimo precejšnje razlike v razmerjih. Recimo policaja, v Ameriki, po zelo kratkem izobraževanju postavijo na ulico, sodnik pa nima profesionalne poti na sodišče, dokler nima 15 let prakse kot odvetnik. Ta primerjava je zanimiva zato, ker družba za oba udeleženca zahteva določen minimalen družbeni status. Tako recimo policaj ne more z družino živeti v prikolici, sodnik pa ne more živeti v neugledni mestni četrti, itd. Razlika, ki v Sloveniji nastopi v razmerju med sodnico in policajem ni samo v tem, da sodnica prične soditi praktično takoj po končanem izobraževanju, ampak tudi v načinu pridobitve družbenega statusa.

V Sloveniji tako policaj sodnici plačuje nakup ali izgradjo vile in zato seveda ne more imeti 55.000 dolarjev na leto. Podobno je v državni banki vsak referent bebavo-lopovskemu kučanovskemu dierktorju kupoval vile, jahte in šprotne avtomobile in na koncu z mizerno plačo pristal še na mizerni penziji. Poleg tega tak bančni uslužbenec svojih prihrankov ni imel kam vložiti, ker kučanovska opica, ki ga je v banki vodila, razen krasti, ničesar ni znala.

Sodnik v Ameriki si najprej kot odvetnik ustvari premoženje in šele potem prične od države prejemati plačo za svoje delo, v Sloveniji pa policaj in drugi delavci v celoti financirajo izgradnjo vile slovenske sodnice. Tako, da 165.000 dolarjev ima ameriški vrhovni sodnik za dnevne potrebe življenja, medtem ko si je svoj materijalni položaj ustvaril na trgu. Podobno je z zdravniki in profesorji.

Slovenski delavec je tako obremenjen s plačevanje tega, kar sploh ne potrebuje in je tako v položaju srednjeveškega tlačana. Razlika je v bistvu samo v tem, da tlačani v srednjem veku niso poznali Milana Kučana, sicer bi gotovo šli z vilami proti njemu.

Uriah Heep.