Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

FIN-454644 sporočil: 10.895
Anketar ima vse podatke o anketirancu. Anketiranec pa nobenega. Kako bi se sicer sklicevali na starostno, spolno, poklicno in nevemsekaksno uravnotezenost. Anonimnost bi teh podatkov ne zagotavljala. Tako pa vedo kdaj poklicejo Marijana in kdaj Pepco.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2793179

Strani: 1

anon-178149 sporočil: 4.311
[FIN-454644]
Anketar ima vse podatke o anketirancu. Anketiranec pa nobenega. Kako bi se sicer sklicevali na starostno, spolno, poklicno in nevemsekaksno uravnotezenost. Anonimnost bi teh podatkov ne zagotavljala. Tako pa vedo kdaj poklicejo Marijana in kdaj Pepco.
Če bi kdaj sodeloval v kakšni javnomnenjski ali tržni raziskavi bi vedel da se najprej predstavijo, kdo so in kaj delajo (torej veš vse o njih in namenu), nato pa najprej povprašajo po starosti in izobrazbi, kraj bivanja pa menda poznajo. In zadnje čase me običajno zavrnejo, ko ugotovijo starost...

Ravno anonimnost, bi lahko močno izkrivila vzorec, primer so recimo kakšne internetne raziskave, kjer pač glasujejo samo uporabniki strani, na nekaterih močno politično profilirani, anonimnost je pa menda visoka. Kaj pa vidi veliki brat je pa druga zgodba. Sem podal primer, kako se javnomnenjskih raziskav ne dela. Leta 1948 so menda anketirali samo telefonske naročnike, jasno da so v tistih časih avtomatsko izbirali med premožnim srednjim slojem, kar se seveda ni odslikalo v rezultatih, Truman se je pa veselo smejal s časopisom v roki, ki je imel na naslovni strani objavljeno, da ga je protikandidat premagal, v resnici pa katastrofalno izgubil.

O primernosti vzorci se pa lahko debatira, načelno pa pravilnost ali nepravilnost pove mnogo o izbiri vzorca. In kakor sem v zadnjih 25+ letih sledil, imajo nekatere precej boljše ujemanje napovedabih rezultatov z dejanskimi kot nekatere druge, recimo da jih uvrščam med "desne".

Strani: 1