Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[pobalin]
> [MarijanMacek]
> Glede na to,da pade v proračun MO LJ iz naslova dobička Lekarne Ljubljana okoli 13 M€ smo res hvaležni Zokiju za monopol. V obratnem bi se obrisali za 13M€ dobička (minus davek), ki bi pač šel v privat žep

Se ti meša? Je javni zavod ustanovljen za pridelavo dobička ali za optimalno oskrbo z zdravili? Imamo zaradi tega kaj cenejša zdravila? Je MOL zaradi tega dobička kaj manj zadolžena? Ne, ker klientela vse sproti spiska za svoje skrbno izbrane paciente in kliente.
Res nenako ne gre skupaj javni zavod in dobiček... Če se pa dobiček uporabi v javno dobro je pa pesem že drugačna. Kaj pa razsodba US da je pridelava dobička pri zdravniku koncesionarji, ki se napaja iz javnega denarja, dovoljena. Torej privatnik sme, javna ustanova pa ne, pa oba zdravita iz istega žaklja! In kriterij za uspešnost direktorja javnega zavoda je dobičkonos nost, oziroma pozitivna bilanca. Bi laik dejal da je bolj pomembno čemu služi tako ustvarjeni dobiček, kot pa pridelava dobička, oziroma uspešno poslovanje.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2787607

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[MarijanMacek]
Res nenako ne gre skupaj javni zavod in dobiček... Če se pa dobiček uporabi v javno dobro je pa pesem že drugačna.
Kako pa veš, da je dobiček LL uporabljen v javno dobro, in kdo je tisti, ki v tako občutljivem primeru lahko pravično razsoja, kaj je res pravo javno dobro? Lekarna Ljubljana ima zanimivo preteklost že od Jankovićevega parana ne-maga. Jakliča, pod Jankovićevim starim pajdašem je pa očitno postala mestna molzna krava z netransparentnim poslovanjem. Na svoji spletni strani npr. nimajo objavljenih letnih poročil, kar je pri drugih javnih lekarnah kar pogosto, če ne celo običajno. Doktor Sedej že ve, zakaj je tako...

Nekako mi je čudno prepirati se s teboj, ker se v osnovnem načelu očitno strinjava. Predstavljam si, da bi občina morala dobiček iz zdravstvene/farmacevtske dejavnosti v dobro vseh vračati v zdravstvo in da bi vse moralo biti transparentno. Torej, če je iz take dejavnosti že kakšen dobiček, je bolje, da gre za javno dobro kot v novega mercedesa ali jahto za privat lekarnarja. Če...

... ker ni bilo enkrat samkrat objavljeno, da z zdravili na recept ni prav dosti dobička, nekaj več ga je od zdravil brez recepta, še več pa menda od druge šare, ki jo prodajajo - od homeopatskih čiračara, dopolnil in dodatkov, kozmetike itn. Pomemben podatek je tudi, koliko dobička prinaša grosistična firma LL, ker ta segment je sporen.

Javni zavod ni trgovska firma za veleprodajo in prodajo na drobno vsega mogočega. Javnemu zavodu lekarna, ki prideluje dobičke iz čisto trgovske dejavnosti, bi moral varuh konkurence asortiman kastrirati ali ukazati zaprtje oz. tranformacijo v firmo. Ampak zokiji in sedeji bi imeli oboje.

Na drugi strani imaš primer Pomurskih lekarn, kjer si je poslovodstvo z zaposlenimi očitno domišljalo, da je dobiček njihov, kot da gre za njihovo firmo, ex-policaju in zdaj županu Jevšku se je pa po zokijevsko prikazala molzna krava za financiranje nekih lokalnih turističnih projektov. Jok, ne gre.

Na tretji strani imaš eno skromno espejevko, ki na Ptuju raztura s strateško umeščeno lekarno (iz bolnišnične lekarnarice je postala privat lekarnarica v javni bolnišnici!), pa ji očitno ni treba niti javno objaviti letnega poročila o poslovanju in ga lahko zaslutiš iz javnih denarnih tokov, ki jih kaže Erar.

Predvsem pa bi bilo treba vedeti, kaj se je danes zgodilo v LL, da so totalno zaprli vrata. To res ni normalno in ne sprejemljivo. Ne spomnim se, da bi v veliko večjih trgovskih verigah sistemi padli za cel dan. V Mercatorju sem enkrat doživel mrk za uro ali dve, ampak zaradi lokalnega izpada elektrike. Mogoče je pa IT sistem za LL postavljal nečak od prjatla od strica od zokijevega sina ali kakšni bivši Jakličevi pajdaši...
Kaj pa razsodba US da je pridelava dobička pri zdravniku koncesionarji, ki se napaja iz javnega denarja, dovoljena. Torej privatnik sme, javna ustanova pa ne, pa oba zdravita iz istega žaklja! In kriterij za uspešnost direktorja javnega zavoda je dobičkonos nost, oziroma pozitivna bilanca. Bi laik dejal da je bolj pomembno čemu služi tako ustvarjeni dobiček, kot pa pridelava dobička, oziroma uspešno poslovanje.
Po mojem mora vsak delati na tem, da ima dobiček, ker je to presežek dohodka nad odhodki. To bi moral biti cilj in misleni model za posameznike, javne ustanove in privatne firme. Vprašanja se lahko pojavijo pri ugotavljanju, koliko je dobička, zakaj in kaj z njim. Zakaj ima privatni zdravnik koncesionar dobiček? Mogoče zato, ker je poleg koncesije lepo služil še s samoplačništvom? Morda posluje posebno gospodarno, javna zdravstvena ustanova pa ne. Zakaj? Morda pacientom ne nudi enakovredne storitve kot javna ustanova in je treba to preveriti in ukrepati. Brez temeljitih odgovorov lahko tukaj samo špekulirava in hujskava.

Strani: 1