Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.357
[0513ANITO]
Matr ste eni dosadni s temi pogodbami.
Pogodba o zaposlitvi je kot vsaka drugapogodba. opredeljuje pravice in dolžnosti obeh pogodbenih strank. Daje neke okvire, znotraj katerih se gibljemo.
Pri meni imajo vsi pogodbe podpisane nek obseg dela in za nek znesek (ne ni minimalc)
Pa jim izplačujem več.
Super.
Tudi božicnice ni v pogodbi pa jo tudi vsako leto dobijo.
Daš ko imaš presežek. A niti v tem primeru jo zaopsleni ne more pričakovat. Jaz sem jo v vsej zgodovini dela dobil le enkrat. 80€.
A je mogoče delavcem izpod časti, da za podjetje naredijo kaj več, kot piše v pogodbi?
Najbolj naravno je, da se iz več opravljenega dela (merjeno skozi prihodke firme) tudi lahko več izplača. Če se pa delavci na vsak način želijo držat pogodbe so pa tudi plačani po pogodbi.
Ko bi le bilo tako preprosto. Žal ni. Ker s(m)o homo sapiensi čudna pasma. Prav pri teh dodatkih in podobnem sem razmišljal o hecnem primeru. V trgovini imaš x zaposlenih. Eden naredi denimo 20 nadur na mesec, ostali pa nič. Ker imajo izhodiščne plače po KP globoko pod minimalcem, ti onemu pravilno in pravično obračunaš ekstra opravljeno delo, a ker je že osnova tako nizka, dobijo izplačilo pa vsi enako. Podobno je z dodatkom na delovno dobo. Če se všteva v Brutto plačo, potem to ni dodatek. Če se pa ne šteje, potem je prav da se ga doda k njej. Spet. Do podjetja, kjer delam sedaj, se ga nikjer ni obračunavalo.

Lahko se midva pogovarjava o tem, da so ti dodatki ostanek sindikalnega boja, in da v bistvu marsikateri navaden BS. A dokler so, naj se jih upošteva. Če ima firma presežek in ga želi Lastnik nekaj podelit z zaposlenimi, naj. Super. Če pa ga ni pa ga niti ne more. Ampak.. prekleto.. Razkopal sem se skozi Ajpesova poročila o poslovanju gospodarskih družb. Od leta 2004 naprej:

ibb.co/qsKBzc6

Lepo imaš razčlenjene prihodke in odhodke, ter salde, tako iz poslovanja kot financiranja.

Ko omenjaš pridno delo in več dela in predanost zaposlenih. Jah iz teh številk bi jaz rekel, da te predanosti ni nikoli manjkalo. Izzid iz poslovanja ni šel nikoli pod 2 milijarde. Finančni izzid pa je šel od +653 mio v letu 2007 na -2124 mio v letu 2010. Ja, seveda, kriza. Ampak za to krizo bova težko pripela opdgovornost (ne)pridnosti zaposlenim, mar ne? Je za finančno poslovanje Mercatorja odgovorna gospa ki reže kruh v trgovini? Pa se trudi vsak dan prodati čim več onega dražjega? A je zaposlen v MIK-u ki sestavlja ona okna, odgovoren za to, da se je direktor in lastnik odločil presežek sredstev (plus puf) vlagati v nepremičnine?

Moja dobra prijateljica je poštarca za šalterjem. A veš kako je pihala od jeze, ko se je razvedelo, da je Pošta Slovenije dokapitalizirala NKBM?

Še oj primer. Leto 2006. Nekje od septembra do srede decembr smo delali ko živali. Da bodo prihodki. Da bo božičnica. Visokoleteče parole in močni občutki s strani managementa. 24.12. je prletel direktor v firmo s POrschejem, in rekel da bo plača po 1.1. Ker ni bilo priliva... In mi naj bi razumeli, da "prihajo težki časi, in da tudi on ni dobil plače..."
Vse je neki DAJ-DAM. Velja za nas kot tudi za one ostale.
Podpišem. Ampak ti in tvboji zaposleni (in velja za vsako firmo), niste na enaki valovni okoli tega. Ti si kapitalist zato, ker želiš od twega tvojega kapitala nekaj imet. Vsak zaposleni pa prvenstveno zasleduje SVOJ interes. Ne prvenstveno TVOJEGA. Seveda velja tvoja idelna premisa da več kot bo narejenega, več bo prodanega (Kar sploh ni nujno), in več bo ostalo masti za vse. A ste na nasprotnih bregovih. Niste družina.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2749213

Strani: 1

anon-207617 sporočil: 6.899
[Endimion]
A ste na nasprotnih bregovih. Niste družina.
Glede tega je ful popularno spakovanje in pozerstvo u sto mater, praksa pa izredno posevna v obe smeri. Madzari vsaj protestirajo, ko jih orban prodaja svabom za sitne pare.

Garazni kapitalisti so v bistvu sirotinje, ko jih primerjamo z dejanskimi kapitalisti - in zato na nek nacin so "druzina" - so iste provinience kot njihovi delavci. Hkrati pa delavec lahko vedno izbira med delom pri kapitalski drobnici ali pa pri resnem kapitalu - in surprise surprise, dosti bolj verjetno je, da bo dobil lepse delovne pogoje pri veliki firmi.

Ampak delovnih mest tam je omejeno mnogo, zato slabsi delavci pac ostanejo v "druzinskih" okoljih... ki so povecini ravno tako bolna kot sicersnji druzinski odnosi.

Tak da precej si zasluzijo drug druge - povprecno v mini firmah delavec najbrz pozre vecji kos dodane vrednosti kot v velikih - ampak ker je dodana vrednost bedna, je taka tudi njegova placa. In delavec bi zdavnaj sel h Krki ali Microsiftu, ce bi ga tam hoteli, pa garazni kapitalist bi tudi od nekdaj rad bil Gates, ce bi znal. Oba pa problem rada vidita pri nasprotnem "druzinskem" clanu, ne pa v ogledalu... kot da sta res druzina, ki si je ne mores izbirati (ce prav vsi vemo da sta oba izredno nadarjena, in bi podjetnik-kapitalist lahko osvajal globalne trge in iskal (so)delavce od tajvana do amerike, izredno marljiv in strokoven delavec pa ima na mizi mnozico ponudb od milijonskih startupov do bluechipov :-)).

Bolj resnicen problem za obe strani je vztrajanje pri istem zato ker je tako bilo vceraj - inercija, strah pred spremembo. Delavec vztraja v "druzini" za katero je predober, in delodajalec placuje istega hloda, ceprav je ze zdavnaj nehal delat in samo se v sluzbo hodi.

Jaz sem spoznal cuda delavcev, ki so delali za smesno premajhno placo, in se veliko vecjo maso takih, ki so bili placani prevec.

Moj buddy ima zaposleno eno ne prevec pametno ampak dovolj naravno talentirano prodajalko, polovicn minimalc na racun, pa kakih 60 do 100 evrov dnevno na roke glede na dnevne napore, baba zgleda in dela ko medved; 300 ur na mesec, pozimi gre v zimsko spanje... ker je pac zaljubljena v njega. Ze 10 let. Ce je ne bi imel, bi moral zaposliti dve za poln delovni cas... in bi bil se vecja kapitalska sirota, kot je itak ze zdaj.
PyotrNovak sporočil: 5.775
Po protestih rumenih jopičev bodo Francozi namenili milijarde za socialo

Zakaj pa bi bili na istem bregu. Gres strajkat in miljarde letijo naokoli. Dokler se sistem ne sesuje. OO KOD pa bodo prisle te miljarde??? Ze sedaj so s takimi davki nekonkurencni.

V US so volili politka ki je ZNIZAL davke in rast plac je najvisja v 20 letih. Brezposelnost pa skoraj na teoretski najnizji mozni.

Keteri sitem bo na dolgi rok uspeval? Strajkaski ali delovni?

Strani: 1