Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[MarijanMacek]
> [vickibedi]
> > [bc123a]
> > > [MarijanMacek]
> > > Tale lestvica bolj spominja na to, katere države so se pored letom 1990 lahko zadolževale na zahodu.
> >
> > Tako.
>
> Večino dolga sta si SLO in HU nabrali pozno po letu 2000. Za HR nimam podatka in ne vem koliko jih je prizadela vojna v začetku 90tih, si pa mislim da manj kot kriza 2008.


Pozabil si na eno pomembno malenkost. Tisti (ali posameznik, ali držva..), ki se ni še nikoli zadolžil pri banki ima nekakšen naraven odpor pred zadolžitvijo, ko pa premagaš prvo stopničko, pa hitro ugotoviš, da je nadaljevanje silno lahko, dokler.....
Slovenski javni sektor (beri: država) nima nobenega odpora pred zadolžitvijo. Kljub temu, da se na ekonomski fakulteti poučuje ekonomika javnega sektorja pa vendar se premalo ve o ekonomskih funkcijah države in vlogi države v tržnem gospodarstvu, seveda iz aspekta ekonomike javnega sektorja. Dobro, obstaja tudi nadzor, regulacija...Javne finance se ukvarjajo z makroekonomijo, ekonomika javnega sektorja z mikroekonomijo. Zdi se, da se v Sloveniji država najraje ukvarja z alokacijsko funkcijo, torej, enim denar jemlje in ga drugim daje, distribucijsko funkcijo nekaj manj, stabilizacijsko funkcijo še manj, na koncu svoje slabo delo pokrije z velikim javnim dolgom, ki je danes 32 milijard. Kaj je danes Slovenija za Bruselj? Majhna država po velikosti in velika po javnem dolgu. Kaj je Italija? Velika država po velikosti in velika po dolgu.