Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
Zadnja sprememba: anon-317028 09.11.2018 08:29
[1011Arist]
> [MarijanMacek]
> > [bc123a]
> > > [MarijanMacek]
> > > > [bc123a]

Po tej razpravi tukaj se zdi, kot da je to nekaj, kar si podjetnik kar izbere in je zgolj len in nesposoben, če nima visoke produktivnosti. Druga teza je, da samo močno izobražuješ delavce in imaš visoko produktivnost.. To siscer sta dva elementa produktivnosti, ki pa imata dejansko minorni vpliv na izračun produktivnosti. Že pred dobrimi tremi leti smo imeli podobno debato, od katere očitno niso nekateri nič odnesli. To niti slučajno ni srž dodane vrednosti. Srž je v porabi kapitala in moči blagovne znamke.

Drugi vzovd dodane vrednosti, pa je vrednost blagovne znamke. To pa so leta in leta oglaševanja po celem svetu, da se tvoj izdelek prodaja v višjih cenovnih razredih.
Blagovna znamka je tudi država, ki doda svoj dela dodane vrednosti in so kupci za izdelke iz uglednih držav pripravljeni plačati več. Vzemimo za primer slovenskega podjetnika, ki proizvaja nekakšne šraufe v svojem podjetju v Avstriji in v Sloveniji. Izdelek je popolnoma enak, stroji so enaki, delavci enako usposobljeni in se v Avstrijo vozijo iz Slovenije, organizacija dela je enaka...torej, vse je enako.

Zakaj delavec v avstrijskem podjetju ima za 50% višjo plačo je pravo vprašanje? Zanimiva bi bila primerjava bilanc npr. za najmanj 5 let. Ker tega v praksi nisem delal, kaj bi lahko ugotovili? Prvič, avstrijski izdelki dosegajo višjo ceno in je avstrijski prihodek višji, drugič, stroški dela so približno enaki, ker se v Sloveniji dela 7,5 ur na dan - plačanih je 8 ur, pri nas je več bolniških dni, ki vnašajo nered v organizacijo dela, plačana je malica...tretjič, računovodstvo je v Avstriji bolj enostavno, četrtič, davčno okolje je v Avstriji bolj prijazno do podjetnikov, petič, v Avstriji lažje odpustiš delavca, ki ne dodaja dovolj dodane vrednosti ali ga preprosto ne želiš več gledati v podjetju...

Bi kakšen večji poznavalec dodal kaj več in ne pozabimo vprašanje je, zakaj je v avstrijskem podjetju dodana vrednost višja kot v slovenskem podjetju?