Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bobek13 sporočil: 4.301
Zadnja sprememba: bobek13 08.11.2018 10:18
[bc123a]

www.oecd.org/skills/...ovenia.pdf
does not compute...

system error...

...

:-)))

lpA

p.s.: vecna slava slavcu gabrovemu... ;-)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2741339

Strani: 1

crt sporočil: 27.194
malo preseneti podobnost z izraelom v prvi tabeli.
bc123a sporočil: 48.253
[bobek13]
> [bc123a]
>
>www.oecd.org/skills/...ovenia.pdf

does not compute...

system error...
Oh, zelo compute. Najprej je treba razumeti, da so ljudje tocno taksni, kot jih oblikuje druzba. In zivimo v druzbi, kjer je ze iz socializma jasno, da drzava skrbi zate in ti brise rit.

In to velja za vse sloje druzbe:

1) Nizjekvalificirana delovna sila je pac posledica zanasanja na drzavo in lepih spominov na socializem. Ko je drzava kao vse uredila. Ce je ljudi, ki so glupi kot noc dovolj, potem povozijo tudi varovalke izobrazevalnega sistema. Mislim, da lahko recem, da vecina ljudi, ki je naredila poklicne sole (2-4 letne) v zadnjih 30 letih ne zasluzi spriceval, saj po mojih izkusnjah vsaj matematike ne znajo prakticno nic.

To vidis sele, ko ti en kader ki dela z merilno napravo kjer ima zraven kartico kjer pise da se C izracuna kot C = (T2-T1)*(V2-V1), potem pa v kalkulator vtipka T12 - T1 * V2 - V1 in se cudi zakaj dobi cudno resitev.

Jaz pravim da je taksnih ljudi vecina delovne sile s srednjesolsko izobrazbo. In nekako tako nam pravi tudi OECD. In taksni ljudje so pac velika cokla pri modernih tehnoloskih procesih z visjo dodano vrednostjo.

Ne vem, kako delajo podjetja, ki jih ima v lasti uporabnik "gobim", ampak vsaj jaz vem, kako to vecinoma poteka. Ta delovna sila dela enostavna dela, pritiska tipke ko se nekje posvetijo neke lucke. Sama ne zna narediti prakticno nic od tistega, kar bi sledilo iz njihove formalno dosezene izobrazbe. in tudi to pravi OECD.

In zato si lahko visanje dodane vrednosti vsi skupaj nekam zataknete.

b) Visjekvalificirana delovna sila je v sloveniji v cirka 2/3 vse delovne sile druzboslovno izobrazena (posledica mentalitete "sine pejdi studirat, da ti ne bo treba za trakom delat kot meni"), in kot taka vecinoma nezaposljiva v zasebnem sektorju, razen zato, da se kaksna statisika popravi, ali pa zato, da delajo precej nizje kvalificirana dela. Recimo copypastajo ali pa celo pretipkavajo podatke iz Worda v Excel in nazaj. Cisti dizaster. Ta delovna sila je zaposljiva tudi takrat, ce ima kaksne osebnostne lastnosti, ki so zazeljene in koristne cisto mimo formalne izobrazbe. Recimo, druzboslovka, talentirana za delo z ljudmi, ki skrbi da oddelek geekov ne razpade na prafaktorje, ali pa da se tajnice nekje ne sklofajo med sabo.

Skratka, faktorji, ki so povezani z osebnostjo, in ne z izobrazbo. Taki ljudje tudi dobro funkcionirajo, ker znajo naceloma sebi naloziti tiste probleme, ki jih dobro resujejo oni, drugim pa prepustiti tiste, ki jih znajo resiti drugi.

c) Visjekvalificirana delovna sila tehnicne ali naravoslovne izobrazbe v glavnem drzi gor tisto, kar je razvoja. Pa se tu ne gre za neke topshit presezke, ker jih slovenska podjetja tudi ne rabijo. Ce Nemec pravi da rabi tak in tak srauf, ga bo znal slovenski inzenir nacrtati, deloma zato, ker ga je naucil to njegov sodelavec ali predhodnik in deloma zato, ker je pac strojnistvo studiral.

Taka dela tudi niso hudo visoko placana.

d) Topshit visjekvalificirana delovna sila se je v velikem delezu zlivala v javni sektor, kjer je bilo to mozno, in velikokrat tudi v zasebni sektor v popolnoma druge panoge kot bi sklepal iz njihove izobrazbe (glej primer matematika/cebelarja, ki strasi na tem forumu).

Je pa zadnja konjuktura prinesla tu veliko spremembo, ta delovna sila masovno, ampak res masovno bezi v tujino. Ce inzenirski faksi ljubljanske univerze ne najdejo kadra za redna delovna mesta asistentov za nedolocen cas, potem veste koliko je ura.

e) Podjetniska klasa. Tu je treba reci nekaj za kar me bodo raztrgali in levicarji in morda se kaksen podjetnik. Podjetniska klasa v sloveniji je tako kot vsi ostali prebivalci, pac prilagojena na okolje. In to okolje je brutalno kar se drzavnega kladiva tice (kazni ki ti unicijo celo firmo, samo zato, ker si nekaj spregledal), ter zelo nefer, kar se tice prednosti "nacionalnointeresnih" podjetij (ki je v sloveniji se vecja, ker so pac tudi za evropske razmere majhna podjetja za slovenijo ogromna).

Ce si v sloveniji podjetniska klasa, je vsaj meni cisto razumljivo da si aroganten prasec, ki simfas cez zaposlene na minmalcu, jim v sluzbi jebes mater pred vsemi ostalimi, imas jahto in avto na lizing, ter otroka v subvencioniranem vrtcu in ko ti zadeva gre v 3pm najprej poskusis fajn ociganiti upnike in denar spraviti na varno.

Zakaj? Zato ker edino taksna osebnostna klasa ljudi je mentalno sposobna v tej fuknjeni drzavi spustiti se v biznis. Imate, fantje in punce poklon, vozite se se naprej z makinami, porivajte cehinje na vasih jahtah - jaz verjamem, da moras biti utrgan in cisti adrenalinski norec, da se tu gres biznis.

In da levicarji pizdijo, da so podjetniki taksni - ja kaj pa mislite, boste dobili v taksnih razmerah in pod taksnimi pogoji? Doktorskega studenta matematike iz Stanforda (ustanovitelja googla) ali avtisticnega geeka (Zuckerberg)? Ne, dobili boste krvolocneza, odvisnega od adrenalina in z lepim delezem Hunske krvi, da bo v razmerah, opisanih zgoraj, se sel podjetnistvo.

Tako.

Strani: 1