Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kakšen bo davek na nepremičnine?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.922
[Glavni forum] Tema: Kakšen bo davek na nepremičnine?
[#2739077] 23.10.18 18:51 · odgovor na: robi2107 (#2739069)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.10.2018 18:54
[robi2107]
> [najobj]
> ... čuj, ampak če bo davek na nepremičnine nadomestil NUSZ (nadomestilo za upravljanje stavbnih zemljišč), ki ga v drugih državah (verjetno) nimajo, potem lastniki nepremičnin (me included) niti slučajno niso plačali vsega, kar je bilo PO pridobitvi te nepremičnine za to nepremičnino že narejeno (= financirano), se iz davka na nepremičnine dela (= financira) in se še bo delalo (= financiralo) ... khmm, in se brez davka na nepremičnine (= NUSZ) ne bo moglo narediti (= financirati), ker se nima s čim ...
... čuj, moram priznati, da nisem prav dobro razumel tvojega odgovora, ampak kolikor sem razbral, tebi ni prav dobro jasno, kaj je nadomestilo za uporabo (in ne upravljanje) stavbnega zemljišča in kaj premoženjski davek (kar davek na nepremičnine dejansko je). V prvem primeru gre namreč za neke parafiskalne prihodke države, ki so odvisni od komunalne opremljenosti stavbnega zemljišča, na katerem stoji tvoja nepremičninica, višina nadomestila pa bo enaka ne glede na to, ali imaš ti streho iz kartona in zidove brez fasade, ali pa boš imel streho prekrito z zlatom in še srebrno fasado za povrhu. Pri premoženjskem davku pa bo prekleto pomembno, kaj boš ti zmetal na svojo bajto. Če si boš gor dal zlato streho, bo država rekla: "Ohoho, poglej, tale pa ima." In te bo cepila, ko majmuna. Ker je davčni vir nepremičnina (oz. njena vrednost), ne pa komunalna opremljenost stavbnega zemljišča. Ta sicer vpliva na vrednost nepremičnine, vendar na vse, ki se nahajajo na nekem območju, enako. Tako, kot na vrednost nepremičnine vpliva kraj, kjer stoji tvoja bajta.
... OK, očitno sem se zajebal, ker sem mislil, da se (bo) iz davka na nepremičnine (~ NUSZ) financira(la) infrastruktura, ki nepremičninam omogoča funkcionalnost, ker so nepremičnine običajno nepremične in ne morejo nikamor, sama pa se infrastruktura nima s čim financirat ...

P.S.: ker je nepremičnina običajno nepremična, je lokacija nepremičnine zelo pomembna, če pa zaradi neobstoječe - s čem se gradi in vzdržuje ? - infrastrukture do svoje nepremičnine ne moreš, pa niti ne tako zelo ...