Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

BorutHocevar sporočil: 1.534
[cenestupar]
Za vas, pa za vlado imam drzno razmišljanje...

Podjetja bodo slej ko prej lahko izpuste izničila tudi s ponori. Lahko visokotehnološkimi, lahko pa tudi s čim dostopnejšim, recimo z gozdom. To bi pomenilo, da bi lahko lastnik gozda podjetju prodal "ogljične pravice". Ampak ne samo podjetja, tudi države so se obvezale, da bodo zmanjšale neto izpuste. Kdaj bo torej prišel dan, ko bom lahko državi prodal ogljične pravice?

In ker na papirju ne živimo več v socializmu, potem bi bilo načeloma mogoče še nekaj: kdo pravi, da bi moral te ogljične pravice prodat ravno državi Sloveniji? Če ponudi Savdska Arabija več (domnevam da imajo večjo težavo, ker imajo manj dreves in čez glavo nafte), potem bom prodal raje njim.
Malce smo se tega vprašanja dotaknili spomladi na eni od okroglih miz:
oe.finance.si/885586...ra-ogljika

Nekaj podobnega so odprli naši pogajalci pri pogajanjih o razdelitvi obveznosti po pariškem sporazumu med članicami EU:
oe.finance.si/883551...-Slovenija

Takole smo zapisali:
Slovenija si bo v pogajanjih prizadevala doseči predvsem dva cilja. Oba izhajata iz posebnih razmer. Prvič, prizadevala si bo, da bi upoštevali ponore ogljika, slovenski gozdovi so namreč velik ponor ogljikovega diok­sida. Če bi na primer posekali pomemben del gozdov in lesno biomaso pokurili, bi bili izpusti večji. Zakonodaja EU in podnebni cilji, ki jih moramo uresničiti do leta 2020, takšnih ponorov ne priznavajo. Upoštevajo pa jih v kjotskem protokolu, poleg tega so vključeni v pogajanja o pariškem sporazumu, a Sloveniji to ne pomaga pri doseganju evropskih ciljev za leto 2020. Začeli pa so se že pogovori, da bi ponore vključili tudi v pogajanja za zmanjšanje izpustov v EU do leta 2030.