Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-412931 sporočil: 7
In sva zopet na zečtku :
Sanitarna toplotna črpalka za individualni objekt običajno nadomesti rabo kurilnega olja. Povprečna letna poraba kurilnega olja je med 300 - 500 l letno. Ravno zaradi ugodnega razmerja je v Sloveniji že postavljenih preko 100 tisoč sanitarnih toplotnih črpalk.

V članku v Finnacah pa je govora, da z eno toplotno črpalko nadomestimo več bojlerjev ( obdelan je primer 24 !) in potem so popolnoma drugačna razmerja. In poraba električne energije s plačilom te energije z vsemi prispevki lahko pokrije investicijo v 6 - do 8 letih. Če k temu dodamo še subvencijo EKO sklada pa je povračilna doba še krajša. Vir energije se predlaga zemlja, ker je to najkonstatnejši vir energije in je najmanj vzdrževalnih in servisnih stroškov. Seveda pa je potrebno vgraditi tudi kvalitetno avtomatiko z regulacijo. Razloge za vgradnjo 800l bojlerjev pa sem napisal v enem prejšnjem komentarju.

In še informacija : stanovalci/uporabniki v posameznemu bloku lahko ustanovijo svojo zadrugo, katere bo investirala tudi v Fotovoltaične panele in proizvajajo elektriko za svoje potrebe viške pa tržijo v sistem. Znanje nam to dopušča, tehnika pa tudi!