Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-412931 sporočil: 7
čas vnosa: 29.08.17 23:09
odgovor rename!

V slovenski proizvodnji ločimo dve vrsti toplotnih črpalk:
- saniotarne toplotne črpalke katere so predvsem namenjene individualnim objektom in jih je po slovenskih hišah postavljenih cca 100 tisoč in
ogrevalne toplotne črpalke za potrebe ogrevanja in priprave tople sanitarne vode. te so lahko tudi prirejene za hlajenje ( reverzibilne). Še informacija : hrvatje ne poznajo izraza toplotna črpalka ampak "dizalica topline".
Na našem tržišču so v prodaji naslednji tipi toplotnih črpalk : zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda. Največ je v Sloveniji vgrajenih zrak/voda, ker je to najcenejša varianta in ima najslabši COP ( letno povprečje doseže 2,5) ostali dve črpalki pa dosegata letni COP med 3,6 do 4,5. Tukaj pa pri dolgotrajni rabi pride do izravnave - manjša investicija - višji obratovalni stroški.
Toplotne črpalke se proizvajajo v Sloveniji že skoraj 50 let. Z njimi so pričeli v bivšemLTH, nadaljevali v Gorenju. Sedaj pa jih poleg Gorenja proizvajata še Kronoterm izbraslovč in Termshop iz Polzele. wseveda pa se najde tudi še kakšen domači znalec in moster za vse!
Konstrukcija objekta pa vpliva samo toliko na delovanje toplotne črpalke, da bolj ko je sam objekt "razjahan" večjo nazivno moč potrebuje toplotna črpalka in s tem večji priliv energije. TERMY