Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0221EF13 sporočil: 143
En kup sranja, ko je očitno da tip nima pojma.
Inštalacijski posegi so mogoče za njega minimalni in mogoče je to za njega estetsko (samo razlog več, da se ga ogneš v velikem loku), v resnici je pa grozno, kot vsaka nadometna inštalacija.

Kakšno ogrevanje hodnikov s toplo vodo. A ste zmešani???
In pri tem sploh nisem pomislil na obtočno črpalno glede porabe energije, kar je zopet smešno, da se nekdo spomni na to...
Precej dobro vem kako deluje obtočna črpalka - v sekvencah, ker smo imeli problem, kot sem omenil, ker je v stanovanje šele čez 5 minut pritekla vroča voda, ko se je prvotno obtočna črpalka vklapljala na 15 minut. Glede na njegove odgovore je sklepati, da blefira, ker očitno mu ni jasno zakaj se voda v ceveh ohlaja in da je to izguba toplote v vsakem letnem času 24/7. Namreč s krajšim intervalom vklapljanja pridobiš več izgub, ker je v napeljavi bolj vroča voda. Če bi bil profesionalen, bi podal izgubo v cevi na meter inštalacije (W/m) za enojno klasično izolacijo in za dvojno oblečeno cev za dT kakšnih 60°C. Potem se pa lahko pogovarjamo naprej.

Seveda je izguba tudi v bojlerju, samo v veliko manjšem obsegu, ker je cev kratka.
Tukaj je cevni vodokrog čez celoten blok + še dodatno v stanovanju ena cev (tukaj lahko samo upaš, da imaš kopalnico blizu, ker drugače boš najprej točil hladno do mlačno vodo).

In še to, seveda smo mi dodatno izolirali cevi, vendar samo toliko, kot se je dalo priti zraven. Namreč razlika po skrajšanju intervala na 5 minut je zadevo podražila za slabo tretjino, tudi po tem ko smo dodatno oblekli cevi. Pač smo izbrali udobje vroče vode za nekaj več stroškov.

Mene ne bo nihče prepričal, da v večstanovanjskem bloku pridobiš s tem napram klasičnemu bojlerju. Še najmanj na način obrtnika, ko on že itak vse ve, ker to on počne že od nekdaj.
Seveda je druga zgodba, ko imaš lastno napeljavo in peč.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2670047

Strani: 1

anon-412931 sporočil: 7
čas vnosa: 29.08.17 22:51
odgovarjam na komentar 0221ef13 ( upam, da sem pravilno prepisal , vsekakor pa odhovarjam na zadnji komentar).

Očitno se je pisanja odgovora lotil nekdo, kateri je nekdaj sodeloval v inštalaterski ekipi. Za boljše razumevanje opisujem idejno zasnovo x projekta za nadomeščanje električnih grelnikov v bloku s toplotno črpalko.
Poleg bloka je potrebno vgraditi dve geosondi po 100m globine. Za 20 stanovanjski blok predvidevamo 15 kW toplotno črpalko zemlja/voda. Vir energije je zemlja,ker je z njo potrebno najmanj vzdrževalnih oziroma servisnih del ( z gotovostjo lahko trdim, da je življenski vek najmanj 50 let). Potem sledi povezava geosond s toplotno črpalko in postavitev dveh bojlerjev po 800l ( večji bojler je vprašljiv zaradi svoje širine). Od toplotne črpalke pa je potrebno izvesti povezavo po stopnišču ( drugje je tehniško nezmožno) in pripraviti vstop v vsako stanovanje.
Odgovor katerega ste ostro skritizirali je pripravil strojni projektant , kateri si je s svojim delom zaslužil tudi že pokojnino. Ob tem je obravnavani že 20 let sodni izvedenec za tovrstne pravde. Nam tudi ni problem organizirati soočenje z njim in bosta predstavila vsak svoje argumente. Vemo koliko potrošimo električne energije za delovanje električnih grelnikov in tudi nam je dobro poznano, koliko manjši so stroški z obratovanjem toplotne črpalke. Na toplotno črpalko nikakor ne vpliva konstrukcija objekta. In kdor pozna delovanje toplotne črpalke se bo moral strinjati s to trditvijo. Sicer pa smo veseli kritike na vsebino članka, saj že priprava odgovora na vaš komentar zahteva določeno novo znanje in ena izkušna več, kako odgovarjati na nestrokovna vprašanja. TERMY

Strani: 1