Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0221EF13 sporočil: 143
En kup sranja, ko je očitno da tip nima pojma.
Inštalacijski posegi so mogoče za njega minimalni in mogoče je to za njega estetsko (samo razlog več, da se ga ogneš v velikem loku), v resnici je pa grozno, kot vsaka nadometna inštalacija.

Kakšno ogrevanje hodnikov s toplo vodo. A ste zmešani???
In pri tem sploh nisem pomislil na obtočno črpalno glede porabe energije, kar je zopet smešno, da se nekdo spomni na to...
Precej dobro vem kako deluje obtočna črpalka - v sekvencah, ker smo imeli problem, kot sem omenil, ker je v stanovanje šele čez 5 minut pritekla vroča voda, ko se je prvotno obtočna črpalka vklapljala na 15 minut. Glede na njegove odgovore je sklepati, da blefira, ker očitno mu ni jasno zakaj se voda v ceveh ohlaja in da je to izguba toplote v vsakem letnem času 24/7. Namreč s krajšim intervalom vklapljanja pridobiš več izgub, ker je v napeljavi bolj vroča voda. Če bi bil profesionalen, bi podal izgubo v cevi na meter inštalacije (W/m) za enojno klasično izolacijo in za dvojno oblečeno cev za dT kakšnih 60°C. Potem se pa lahko pogovarjamo naprej.

Seveda je izguba tudi v bojlerju, samo v veliko manjšem obsegu, ker je cev kratka.
Tukaj je cevni vodokrog čez celoten blok + še dodatno v stanovanju ena cev (tukaj lahko samo upaš, da imaš kopalnico blizu, ker drugače boš najprej točil hladno do mlačno vodo).

In še to, seveda smo mi dodatno izolirali cevi, vendar samo toliko, kot se je dalo priti zraven. Namreč razlika po skrajšanju intervala na 5 minut je zadevo podražila za slabo tretjino, tudi po tem ko smo dodatno oblekli cevi. Pač smo izbrali udobje vroče vode za nekaj več stroškov.

Mene ne bo nihče prepričal, da v večstanovanjskem bloku pridobiš s tem napram klasičnemu bojlerju. Še najmanj na način obrtnika, ko on že itak vse ve, ker to on počne že od nekdaj.
Seveda je druga zgodba, ko imaš lastno napeljavo in peč.