Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

BorutHocevar sporočil: 1.534
[0221EF13]
En velik larifari od oglasnega sporočila.
Res je zelo enostavno je dobiti 100% delež, razbiti pol stavbe in zadevo napeljati po stavbi. Not!
Posredujem odgovore, ki ga je pripravil Andrej Jordan iz Ljubljane:

"inštalacijski posegi so minimalni in predstavljajo izvedbo dveh cevi do vrat stanovanja, naprej pa eno cev do obstoječega razvoda iz boljerja do porabnikov - pip. V veliko starejših blokov so že vgradili centralni razvod ogrevanja - vertikale po stopnišču in nadometni razvod do radiatorjev v stanovanju. Za toplo vodo bi bilo potrebno speljati vidno v stanovanje samo cev do izhoda tople vode iz bojlerja - ostal razvod do posameznih pip je že narejen."
In ko imaš enkrat centralno ogrevanje tople vode je potrebno poskrbeti še za 24/7 obtok te vode, ki predstavlja čisto izgubo zaradi ohlajanja krožeče vode v ceveh, drugače se voda v ceveh ohladi in iz pipe priteče mrzla voda. Ali je to mogoče že upoštevano???
"Poraba električne energije za obratovanje TČ je 10 krat večja kot poraba obtočne črpalke. Pri oceni porabe in stroških za električno energijo je ta vrednost upoštevana Kar se izgub toplote tiče so pa to spet pravljice. Izgube toplote v našem primeru tople vode so dejanske v mesecih ko se objekt ne ogreva (4 meseci v celinski Sloveniji). V ostalem obdobju so te izgube tople vode v bistvu ogrevanje objekta - ga je za vrednost izgub potrebno manj ogrevati. Če je izolacija cevnega razvoda pravilno izvedena (da se ne "špara" tam kjer je to najmanj smiselno) imamo izgube - padec temperature do zadnjega porabnika v višini 1,5 do 3 stC, odvisno od količine pretečene vode dobimo energijo, ki je izgubljena - ampak samo v poletnih mesecih, ko pa je tudi temperatura tople vode lahko nižja in s tem tudi izgube! Obtočne črpalke običajno delujejo približno 12 ur/dan ali manj, ne pa24 ur/dan!!!"
Te cevi je potrebno še dodatno izolirati, če hodniki niso ogrevani - običajna izolacija je bila za nas pri centralnem ogrevanju vode premalo, ker je bilo preveč izgub, sicer smo mi na plin, samo to je nepomebno. Izgub je bilo toliko, da smo razmišljali o vgradnji bojlerjev na elektriko...
"joj dajte raje ponovno izolirati cevni razvod, bo ceneje kot kupiti vsak svoj bojler"

Poleg tega so vse te cevi speljane nadometno (ker seveda originalno ni bilo prostora za to napeljavo) in blok potem zgleda obupno.
"Izvedba cevnega razvoda se da speljati nadometno tako, da se razvod prikrije z plastičnimi kanali ali suhomontažnimi ploščami - samo malo več stane, pa lepota ne bo trpela"

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2670037

Strani: 1

0221EF13 sporočil: 143
En kup sranja, ko je očitno da tip nima pojma.
Inštalacijski posegi so mogoče za njega minimalni in mogoče je to za njega estetsko (samo razlog več, da se ga ogneš v velikem loku), v resnici je pa grozno, kot vsaka nadometna inštalacija.

Kakšno ogrevanje hodnikov s toplo vodo. A ste zmešani???
In pri tem sploh nisem pomislil na obtočno črpalno glede porabe energije, kar je zopet smešno, da se nekdo spomni na to...
Precej dobro vem kako deluje obtočna črpalka - v sekvencah, ker smo imeli problem, kot sem omenil, ker je v stanovanje šele čez 5 minut pritekla vroča voda, ko se je prvotno obtočna črpalka vklapljala na 15 minut. Glede na njegove odgovore je sklepati, da blefira, ker očitno mu ni jasno zakaj se voda v ceveh ohlaja in da je to izguba toplote v vsakem letnem času 24/7. Namreč s krajšim intervalom vklapljanja pridobiš več izgub, ker je v napeljavi bolj vroča voda. Če bi bil profesionalen, bi podal izgubo v cevi na meter inštalacije (W/m) za enojno klasično izolacijo in za dvojno oblečeno cev za dT kakšnih 60°C. Potem se pa lahko pogovarjamo naprej.

Seveda je izguba tudi v bojlerju, samo v veliko manjšem obsegu, ker je cev kratka.
Tukaj je cevni vodokrog čez celoten blok + še dodatno v stanovanju ena cev (tukaj lahko samo upaš, da imaš kopalnico blizu, ker drugače boš najprej točil hladno do mlačno vodo).

In še to, seveda smo mi dodatno izolirali cevi, vendar samo toliko, kot se je dalo priti zraven. Namreč razlika po skrajšanju intervala na 5 minut je zadevo podražila za slabo tretjino, tudi po tem ko smo dodatno oblekli cevi. Pač smo izbrali udobje vroče vode za nekaj več stroškov.

Mene ne bo nihče prepričal, da v večstanovanjskem bloku pridobiš s tem napram klasičnemu bojlerju. Še najmanj na način obrtnika, ko on že itak vse ve, ker to on počne že od nekdaj.
Seveda je druga zgodba, ko imaš lastno napeljavo in peč.

Strani: 1