Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Je balon, ga ni ali se napihuje?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.405
[Glavni forum] Tema: Je balon, ga ni ali se napihuje?
[#2646648] 30.03.17 20:03 · odgovor na: grgl1976 (#2646632)
Odgovori   +    0
[grgl1976]
Kaj pa če, kaj pa če, kaj pa če...leta minevajo, mi pa razliko, ki bi jo namesto, da bi že odplačail del kredita, zapravimo za najemnino. Če kupujemo nepremičnino za lastno uporabo, nihanje vrednosti niti ni tako pomembno.

A bomo raje počakali na najem kredita, ko bo Euribor 5%? Seveda je pri zadolževanju potrebno uporabljati pamet. Sicer pa realna vrednost Euriborja ni 5% in tudi mislim, da za to ne obstaja nikakršna možnost, vsaj ne v bližnji prihodnosti. Vsaj teoretično pa visoka rast Euriborja pomeni tudi rast standarda oz. gre eno z drugim. In ne pozabite, da v času največje nepremičininske evforije Euribor niti približno ni bil nizek.

Kakšen balon lepo vas prosim...če ni prometa je katastrofa, takoj ko se pa promet malo dvigne, pa v Financah pišete o balonu. Dajte si prosim malo pogledat osnove ekonomike nepremičninskega trga. V bistvu se še niti ni dobro začela faza okrevanja, ne pa da imamo balon. To da se stanovanja na dražbah razprodajo, še nič ne pomeni.

In še ta fama o presežku stanovanj. Le na papirju. Ko pa greš dejansko v nakup nepremičnine, pa ugotoviš, da je izjemno malo stanovanj, ki so res vredna nakupa. In ugotoviš,da koristnih stanovanj praktično ni, ko se pa kakšno pojavi, pa je prodano v nekaj dneh.
Malo sam sebi nasprotuješ.

Praviš, da je malo stanovanj vrednih nakupa. S tem se strinjam. Kar pomeni, da bi morala biti tista, ki niso primerna cenejša!!! Pa niso. Kar nazorno kaže na to, da imamo v enih segmetnih zagotovo prenapihnjene vrednosti, balon, po domače.

Imaš pa prav tudi, ko praviš da ni toliko ponudbe. Ponudbe pa ni iz dveh razlogov. Eden je, da Slovenija s svojo zakonodajo skrbi za to, da je ponudba na trgu zelo omejena. In s tem posledično skrbi za to, da so cene višje kot bi glede na kupno moč mora biti.

Drugi pa je, da je Slovenija majhna država z velikim deležem lastniških stanovanj/hiš. Zato se ljudje tudi ob zamenjavi službe v malo bolj oddaljenem kraju ne odločijo za prodajo nepremičnin, ampak za dnevno vožnjo. Ljudje nepremičnino ne dojemajo samo kot svoj dom, ampak kot naložbo. Zato se za prodajo odločajo samo če jim gre res za nohte, ali pa če se recimo selijo iz manjšega v večje stanovanje.

Podjetniki v tujini so se že naučili, da je ob večjih spremembah v poslu (nove tehnologije, spremenjene navade kupcev itd.) lastništvo nepremičnin lahko veliko breme. Zato se odločajo za najem.