Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.922
[FIN-311684]
Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.
... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2633314

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[najobj]
> [FIN-311684]
> Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.

... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...
Drzava je to vajenistvo hotela formalizirati, kot da bodo sedaj mojstri "izobrazevali" vajence tako, po tekocem traku, pa jih se placati za to. To je brezveze, to nikoli ne laufa. Izobrazis ga lahko samo zase, ce ga rabis, potem ne rabis denarja od drzave. Vajenistvo ni sola.
anon-317028 sporočil: 30.415
[najobj]
> [FIN-311684]
> Pod sindikalnimi pogoji podjetniki vajencev preprosto ne bomo imeli.

... OK, jaz sicer nimam pojma, kaj piše in kaj bi po tvoje moralo pisat v zakonu, ampak ne znam si predstavljat, kje boste potem dobili za delo usposobljen kader, če mlade s praktičnim delom ne boste usposobili, kot so to obrtniki počeli stoletja nazaj, če so hoteli, da je njihova obrt o(b)stala ...

Okrog leta 2000 smo že imeli vajeništvo. Podjetja so sklepala učne pogodbe z vajenci in pogodbe registrirala na obrtni zbornici...Glavna težava je bila, da obrtnik ni imel nobenega zagotovila, da bo vajenec po zaključku vajeništva sklenil delovno razmerje. Spomnim se serviserja vozil, ki je imel nekaj vajencev avtomehanikov, učil jih je, vse jim dal in ponudil. Na koncu vajeništva ko jih je želel zaposliti so stopile na sceno mamice. Nekako takole je potekalo. Veste mojem Janezeku je pri Vas lepo, veliko se je naučil, on bi želel delati v vaši firmi pa smo ga nekako prepričali, da nadaljuje šolanje po sistemu 3+2 za strojnega tehnika, veste šola je šola...Druga mamica je dejala, da je njenega Jožeta, ki bi rad delal kot mehankar, sam direktor šole prepričal, da se vpiše v 3+2, ker če se ne vpiše bodo nekaj profesorjev morali odpustiti...V tem je pravi problem. Kako zagotoviti, da vajenec nadaljuje delo v podjetju, ki mu je omogočilo vajeništvo? Predlagam, da vajenec, ki ne želi nadaljevati delovnega razmerja plača pogodbeno kazen v višini 10.000 evrov in se mu to vnaprej pove, in ker je mladoleten pogodbo podpišeta starša. Kruto? Niti ne, lahko namesto vajeništva izberejo gimnazijo ali tehniško šolo.

Strani: 1