Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Enostavna lekcija iz Heliosa

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.208
[Glavni forum] Tema: Enostavna lekcija iz Heliosa
[#2631227] 06.12.16 18:10 · odgovor na: (#2631223)
Odgovori   +    14
Zadnja sprememba: crt 06.12.2016 18:41
[rename]
> [crt]
> glede na to, da japonski in slovenski stil furanja velikih podjetij in druzbe nista ravno iz razlicnih vesolij, je v celi zgodi ena taka potencialna ironija...

Uh, tole pa ne razumem.
Sicer nimam neposrednih izkusenj z Japonci, ampak nekako se mi zdi, da smo pa v peimerjavi z njimi res iz drugega vesolja.
moj vtis po spremljanju financno/gospodarskih tem zadnjih 25 let je, da je japonska znana po takem nacinu upravljanja podjetij, ki ni ravno value-optimizing. bolj so aktualni stakeholders v sirokem smislu, tudi glede zaposlenih, se zlasti pa glede povezanih oseb.

tako so ekstra trinajsto prase taki delnicarji, ki niso del medsebojne prepletenosti najvecjih podjetij in skupin. vsake tolko je potem tema "zdaj bodo pa RES porihtali" in potem... je cez par let spet. googlaj japan corporate governance. stalna odprta rana.

hkrati je bank of japan med top delnicarji najvecjih podjetij, kamor je prisla skozi agresivno kupovanje vsega, kar je lezlo in slo, z emisijo svezega denarja.

kot ze omenjeno pri gorenju, je to, da v slovenijo pridejo prevzemat ravno japonci, v bistvu najbolj soft, najblizje-domaci varianta, kar jih je na voljo. (ceprav je seveda prav mozno, da se japonski managerji izven japonske, ko so njihovi "podlozniki" lokalni domorodci, obnasajo drugace kot doma.)

especially for you se malo politike - kljub temu, da je japonska bila po ww2 nekaj casa ameriski protektorat, "lustracija" ni bila peljana do konca, ker se je prevec mudilo imeti dobro podporo v korejski vojni. tako so old boys networks ostali dokaj zivi, ze vec desetletij z le redkimi prekinitvami pa drzavi vlada stranka, ki se celo imenuje enako kot slovenska lds.

zdaj ti reces: ja kako so pa potem japonci tako dobri v tehnologiji, inovacijah, etc?

in jaz ti odvrnem: ocitno lahko sklepava, da te lastnosti niso tako kljucno povezane z nacinom delovanja gospodarstva in politike, kot pa je to ponekod priljubljeno misliti.