Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.825
[MF-329573]
Od kdaj morajo bi vse črpalke frekvenčno vodene?
Obstaja direktiva?

Sicer se ne spremni veliko. Glede preobremnitve ni velikih razlik, res je, da brez frekvenčnega nebo šlo. So pa izredni prihranki pri delnih obremenitvah in pod nazivnimi vrtljaji.
Drži tudi, da bo treba bolj natančno preračunati izstopne vrtljaje. Glede preobremenitev se ne bojim. 99% motornih gonil (reduktorjev), ki jih prodam, je (mnogo) predimenzioniranih...
Seveda je direktiva. Kaj pa drugega.

Sem jo na lastni koži izkusil, ko mi je to zimo crknila obtočna na toplotni črpalki. V toplotni črpalki je frekvenčno vodena črpalka popolna oslarija. Ker za dober izkoristek moraš imeti čim manjši dT med dovodom in povratkom. Torej goniš obtočno na maksimum.
Pri meni pomeni dT 0,1°C (kolikor najmanj pokažejo termometerčki (ja vem da to ni točno)) cca 240W, črpalka pa kuri cca 210 W (navadna) in cca 120W frekvenčna. Se pa ne dobi frekvenčne, ki bi imala max pretok tako visok kot star 3 brzinska. Da o cenovni razliki nebi dajal komentarja SPLOH.

Pa še to. Če ti crkne asinhronski motor ti ga previje na vsakem koraku kak mojster (ja so velikokrat namenske konstrukcije in kot rezervni deli božjastno dragi, da o dobavnih rokih, ki gredo v 1-2 meseca sploh ne izgubljam besed)

Treba se je držati reka: Simpl je tanartaboljš. Tvala bogu za Teslo.
Seveda je frekvenčni pretvornik odlična zadeva. Ša najboljše se obnese skupaj z običajnim 3 faznim asinhronskim motorejm, kjer lahko poljubno med seboj kombiniraš motor in frekvenčnik (seveda glede na moč ki jo rabiš) in nisi odvisen od "enega" ponudnika, ki ti prodaja kombinacijo.