Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[bc123a]
> [vickibedi]
> > [bc123a]
> > > [arhe1]
> > > Statistično. Eno so podatki in vzorci, drugo je pa interpretacija. Verjetno si interpretacijo mislil. Ta se za Nemčijo pa res intenzivno razvija in popravlja. Statistika je samo približek interpretacije. In interpretacija je pa bistvena, pred končno ponovno implementacijo.
> >
> > Nemcija je okorelo evropsko gospodarstvo, s kupom birokratskih ovir, ki ima sreco, da so se mu zvezde (one na evropski zastavi) poravnale v casu in prostoru tako, da poberejo prakticno vse koristi monetarne unije, in velik del koristi sicersnje EU zgodbe.
>
> Tukaj se pa zelo motiš. Ne gre za srečo in/ali zvezde, ampak so si te okoliščine lepo ustvarili sami.

Nemcija je na zmagovalni strani zero sum game, ki se ji rece evrocona.

Kar ne pomeni, da sem proti temu, da bi tudi slovenija poskusila slepati se na njo.

Ni pa nemcija nek svetal zgled za ostale, ker v evropi pac ni prostora za 15 nemcij, ce me razumes?

Poglej objektivno, kaj pa je na nemciji takega? Ni to kalifornija, podjetja je zajebano ustanavljati, birokratske ovire so ogromne, gospodarstvo drzijo gor velika (paradrzavna-paradezelna celo) podjetja, ki so po vecini obstajala ze v casu tretjega rajha.

Edina prednost je bila, da so uspeli (in to je uspel socialdemokratski kancler) visino plac znizati takrat, ko je to bilo najlazje, ker so bili v pizdi prvi (leta 1999 je Hans Werner Sinn napisal knjigo "Ali je Nemcijo se mogoce resiti").

Nemcija je leta 2004 izvedla interno devalvacijo (temu skoraj ne moremo reci reforme, ker potem so grki ze zdavnaj zmagovalci reform!), ki je sla skozi samo zato, ker je bil cel svet v parabolicnem financnem vzponu, nemcija pa edina drzava, ki je kljub temu bila tako zjebana, da brez devalvacije ni vec slo.

Tako da nemcija je predvsem lekcija da nobenih resnih reform ne rabis, ce je delovna sila dovolj poceni (glede na produktivnost), in jo prosim ne dajati kot reformni zgled, ker je antireformni zgled.

Ce bi v sloveniji uspeli nadeti uzde sindikatom, ter konkretno znizati minimalca, ne bi bili druga svica, druga nemcija pa prav gotovo. Ne hecam se.
Drži večino napisanega. Samo če bi čebula če ne imela...
Nazadnje pa štejejo samo rezultati in te švabi imajo. So imeli kar nekaj kočljivih momentov v zgodovini (če gledaš od povojne prenove naprej, do združitve nemčije in prehod v EU), dobro so zvozili, ker so ( generalno gledano ) vlekli prave poteze, seveda so spretno izkoriščali tudi svojo velikost in moč. No, pa saj to velja za večino dobro razvitih gospodarstev po svetu.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2600731

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[vickibedi]
Drži večino napisanega. Samo če bi čebula če ne imela...
Nazadnje pa štejejo samo rezultati in te švabi imajo.
Lej, obstaja razlika med naslednjim:

1) Svabi so super napadli sedanjo situacijo (drzi)
2) Svabi so super napadli sedanjo situacijo, in slovenija bi morala XXXX tako kot nemcija (drzi, dokler ne vstejes sindikalistov itd)
3) Svabi so super napadli sedanjo situacijo, cela evropa bi jim morala slediti (neumnost, ker svabi v veliki meri izkoriscajo zero sum game in ce jim sledi cela evropa, nemcija vec ne bo to kar je).

V podporo tocke 3) glej dizajn evra, ki je v bistvu v evropsko zastavo preoblecena nemska marka, kar pomeni da so nemci edina drzava, ki ima domaco valuto, vsi ostali pa imajo tujo (nemsko namrec). Posledicno je cenovna konkurencnost vseh ostalih izven njihove kontrole - in ravno cenovna konkurencnost juga je pred uvedbo evra nemcijo gospodarsko spravila na kolena.

Italija je recimo vedno bila juznjaska lenuharska kloaka, a ker je imela liro pod svojo komando, niti vztrajni strajki niti sindikati niso mogli uniciti konkurencnosti, in v svoji knjigi HW Sinn takrat, 2000, pise ravno o tem, kam so nemci prisli, da jih italija gospodarsko prehiteva.

No, potem je pa prisel evro, in z nekaj malega reform je bila nemcija resena juznjaske konkurencne nadloge.

Strani: 1