Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

PetraS sporočil: 2.368
povsem razumem, Marko Golob. Terjatve so nastale zato, ker ste "nacionalinteresniki" obvladovali NLB (ok, ne vem, zakaj sem uporabila past tense) in ker ste "na lepe oči", a ne, talali posojila svojim frendom..

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2598192

Strani: 1

crt sporočil: 27.219
[PetraS]
povsem razumem, Marko Golob. Terjatve so nastale zato, ker ste "nacionalinteresniki" obvladovali NLB (ok, ne vem, zakaj sem uporabila past tense) in ker ste "na lepe oči", a ne, talali posojila svojim frendom..
ne glede na to ima clovek zelo prav glede procesa "resevanja bank"...
philips sporočil: 6.715
[PetraS]
povsem razumem, Marko Golob. Terjatve so nastale zato, ker ste "nacionalinteresniki" obvladovali NLB (ok, ne vem, zakaj sem uporabila past tense) in ker ste "na lepe oči", a ne, talali posojila svojim frendom..
Terjatve so nastale tudi zato ker so (med drugimi) Finance spodbujale privatizacijo. In direktorji so jo od 2005 veselo izvajali. In za Finance so bili največji đeki razni novokomponirani bogatašti kot Tuš, Šrot, Bavčar,... In so jih z veseljem na vse lestvice dajali.
Tiste, ki so opozarjali, ste pa žalili in pljuvali po njih.
gobim sporočil: 583
Terjatve so nastale zato, ker ste "nacionalinteresniki" obvladovali NLB in ker ste "na lepe oči", a ne, talali posojila svojim frendom..
Jezus Marija, dajmo še malo pojasnit za tiste, ki niso ravno najbolj močni v ekonomiji.

Obseg kreditov nemenjalnemu sektorju (celotnega slovenskega bančnega sektorja) se je iz 12 milijard konec 2004 povečal na 33 milijard evrov konec 2008. To je skoraj 3-kratno povečanje v samo 4 letih!!!! Večino tega povečanja se je zgodilo med leti 2007 in 2008. Katere banke so najbolj sodelovali v tej nori dirki? Domače državne ali tuje? Katere, Petra Sovdat? Ne veste ali nočete povedati?
Če ne veste, si poglejte kaj o tem pravi bivši neoliberalec JP Damijan na :

damijan.org/2016/03/...i-krediti/

Naj prišepnem; tuje banke. Z veliko prednostjo. Eden od indikatorjev, ki tudi v dolečnih aspektih kaže kvaliteto poslovanja bank je tudi LTD (loan to depost ratio). Leta 2008 je bil LTD NLB, če se ne motim 134, NKBM 117, povprečen za slovenski bančni sistem 164, ta tuje banke v Sloveniji pa ...Koliko? Med 200 in 250 tipično. NLB in NKBM sat bili med najbolj konzervativnimi bankami v času norega povečevanja kreditov med 2004 in 2008. Kakšen je bil problem za konzervativne banke v tem obdobju. Tuje banke banke so dobesedno zalivale slovenski bančni trg z likvidnostjo (5 do 6 milijard letno) in z znižanjem kreditnih standardov agresivno prevzemale tržne deleže domačim bankam. Vem, ker sem bil sam finančni direktor v tuji multinacionalki. Posojilni pogoji so bili takrat v Sloveniji ugodnješi kot so jih dobivali moji kolegi v grupaciji v Avstriji ali Nemčiji. Šlo je za čisti dumping. Domače banke so morale vsaj delno slediti tujim, saj bi jim le-te drugače prevzele komitente.

Kako to saj vendar nič ne slišimo o težavah tujih bank? Zakaj ne? Zato ker niso tako norii, da bi z javnimi kampanjami sesuvali svoje premoženje. Raje so jih na tiho transferirali na svoje interene "družbe za upravljanje". Le majhen del se je končno pojavil na planem, npr. v 24 milijard težki luknji Hypa. Problem kapitalske ustreznosti pa so reševali tako, da so takoj v krizi potegnili nazaj kredite iz slovenskih podjetij in tako ubile ne malo podjetij, ki so bile povsem sposobna preživetja. Če bi takrat še NLB in NKBM delale enako bi se sesula slovensk ekonomija.

Strani: 1