Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0329Softb sporočil: 3.757
[FIN-311684]
> [0329Softb]
> > [nebesa]
> > Vse lepo in prav. Na čisto delovno dobo 40 let, da se rezume, samo delo, delo, delo, pa so spet vsi pozabili. Fino bi bilo slišati številko koliko je danes zaposlenih, ki si pokojninsko dobo, sestavijo zgolj iz dobe dela. In takim naši vrli zakonodajalci štejejo leta zavarovalne dobe! Res pohvalno in spodbudno, ni kaj. Pa kaj, če bo neki ubogi fizični delavec od delal že po zdajšnjem zakonu tudi 42 let dela? Še vedno velja, da je upokojitvena starost prenizka. Zakaj neki, ne sprejmejo zakonododaje, ki bi določila čas življenja? In tako bremena za državo ne bi bilo, in bi si sami lahko privoščili več.
>
> Zgolj 25% upokojnecev je odšlo v polno penzijo po pravilih, ki so veljala v trenutku, ko so se upokojevali. 40 let pokojninske dobe ima zelo malo ljudi, še malo manj pa delovne.

Zaupanja v slovenski pokojninski sistem, ki deluje na načelu medgeneracijske solidarnosti ni več in ta sistem brez nekakšne izravnave pravic tistih, ki so upokojeni pred 10, 20 leti in tistih, ki se upokojujejo po sedanji zakonodaji in se bodo po bodoči, ne bo preživel. Mogoče bi morali razmišljati o enakih pokojninah (ob izpolnitvi polnih upokojitvenih pogojev!) kot v Kanadi ali Avstraliji. Ob enakih pokojninah ne bi bil nihče prikrajšan, tudi tisti z visokimi plačami ne, kajti za svoje bolj plačano delo so že bili plačani in danes kot upokojenci ne prispevajo družbi ničesar več kot tisti, ki so delali za manjše plače. Govorimo o medgeneracijski solidarnosti pri pokojninah, zakaj ne bi imeli tudi generacijsko solidarnost pri pokojninah kot npr. v zdravstvu ali šolstvu?
Ideja je zanimiva, a je osebno ne podpiram zaradi preprostega razloga - ne odgovarja mi. :)

Nekaj drugega me ZELO MOTI! Pogovarja(m/j)o se o podaljševanju delovne dobe brez, da bi kdorkoli predočil javnosti dva podatka, ki bi morala biti temelj vsake razprave na temo delovne dobe. Koliko trenutnih upokojnecev se je upokojilo s 40 leti pokojninske dobe? Kako dolgo uživajo pokojnino tisti, ki ta pogoj ob upokojitvi izpolnijo?
To bi bil temeljni pogoj, da se sploh začnemo o tem pogovarjati.
Vsi, ki smo študirali, smo na trg dela vstopili kasneje od tistih, ki so se zaposlili pri 15-16 letih. Koliko je sploh takšnih, ki se zaposlijo pred 18tim letom? Sam ne poznam niti enega, ki bi to naredil v zadnjih 25tih letih! Že med mojo generacijo (cca. 50) takšnih skoraj ni in tisti, ki so, spadajo med populacijo, ki dejansko umira zelo mlada.
Sam si sbe predstavljam, da bom pri 63tih, če bodo možgani še vedno solidno delovali, lahko delal. Nikakor si ne predstavljam 63let starih fizičnih delavcev in to povsem upravičeno. Kdorkoli, ki dela v proizvodni, bo malo vrgel očko po svojem delovnem okolju na "fizikalce" stare nad 58 let bo ugotovil, da je tem ljudem verjetno kar upravičeno "delovno mesto" pri zdravnikih. Da bi bila mera polna, v bistvu njihovo delo izgleda nekako v stilu, 20 dni bolniška, 2 dni služba, 25 dni bolniška, 3 dni služba. Vse to gre na račun delodajalca.

Delež upokojnecev napram perbivalcem je v SLO skoraj 1/3. Cifra je porazna zato razumem in podpiram, da sam ne bom deležen sreče mojih staršev in, da me čaka služba vsaj do 65 leta. Lahko jo bom opravljal tudi z močno obrabljeno hrbtenico, ukleščenim živcem, bolečimi koleni in kolkom. Tista majhna manjšina, ki bo čez leta dosegala 40 let pokojninske dobe pred 65 (ali 67) rojstnim dnem, na moje delovno mesto verjetno ne bo mogla in, če kaj, potem bi sam teh 40 let pustil nedotaknjenih.