Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

JaniL sporočil: 166
[bacco979]
Ja, mi je jasno kaj je inflacija. In vem kaj je hotel avtor članka povedati. Pač naj bi si človek s povprečno plačo, ki je vsa ta leta povprečno rasla, kljub rasti povprečnih cen načeloma privoščil več, kot ko smo imeli tolar. Zraven se je potrudil dodati še nekaj kategorij, ki so rasle bolj oz. manj od povprečja.

Jaz sem hotel povedati pa to, da vsak posameznik lahko zase ugotovi, kaka je bila rast njegovih prihodkov. In če te rasti ni bilo, oz. je bila nižja od inflacije je v vseh teh 10 letih postal en revež. In takih mislim da (vsaj v gospodarstvu) ni prav malo.
No, ta tvoj komentar je ze malo bolj smiselen. Ampak vseeno ne prav dosti, oprosti. Namrec, vedno ko nekdo navrze statistiko, ki je podprta s podatki (verodostojnost je ze druga zgodba, a vseeno, so pa podatki), najboljsi primer je ponavadi statisticna objava povprecne place v SLO, se najde kup frustriranih slovenckov, ki zaprmej trdijo, da to ni res, ker ima sosedov tone minimalca. :-)
Sosedov tone in se kak so seveda zadovoljiv reprezentativni vzorec iz katerega jasno dobis podatek, da je vsa tista dejanska (najveckrat) kredibilna in tezko pridobljena statistika laz. Yep. Statisticni urad pac laze. Dokaz je sosedov tone. Brez pomislekov. :-)

Edin pameten ugovor bi bil izgovor na mediano, za kar bi bilo seveda tudi potrebno imeti dokaze - iste podatke kot za povprecje. Ampak je na zacetku tudi to demantirano (v kar sicer jaz malo dvomim, a nimam brez dokazov kaj ugovarjat oz pisat neke trditve o nasprotnem).

Vsak posameznik bo pa zase kvecjemu sam povedal, ti bos tezko dokazljivo lahko kaj pametnega napisal. Kar je dokazljivo je nekdo prilepil malo visje, rast minimalne place. Beat that first. :-)