Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bill Gates: Potrebujemo energetski čudež

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[hocevarb]
Opravičujem se za morebitne nejasnosti. Izraz "odpraviti emisije" se mi je zdel korekten prevod za Gatesovo misel "to get to zero emissions". In tudi boljši kot na primer dobesedno: "doseči ničelne emisije", kar mi zveni nekako tako čudno kot "negativna rast".
Pri zmanjševanju/odpravi/uničevanju emisij je samoumevno, da je Gates mislil na izpuste, ki nastanejo pri kurjenju fosilnih goriv in ne na dihanje. Drži sicer, da se ni izrazil povsem natančno, vendar je takšno izražanje v zvezi s podnebnimi spremembami običajno.
Zero emissions je ideološko-propagandno zlorabljena skovanka, ki je prav res krasno primerljiva z negativno rastjo. Tako električne avtomobile nekaznovano razglašajo za zero emission, čeprav so njihove de facto emisije v mnogih državah blizu polovice emisij primerljivega avta s konvencionalnim motorjem.

Spominja me tudi na mladost in dialektični materializem. Mnogi so ga radi omenjali kot znak, kako učeno pravoverni (ali pravoverno učeni) so. Ko sem jih prosil za razlago, kaj to pomeni, je bila pa prav huda zadrega. :-)