Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
> [TadejK]
> Point je, koliko revni so v posameznih državah tisti najrevnejši v skupini takih z zaposlitvijo za poln delovni čas.

[sopranos]
Ta graf ti tega ne pove. Ker kako revni so prebivalci z najnižjimi dohodki bi dobil šele, če bi upošteval še davčne stopnje, subvencije in druge ugodnosti.
Pri minimalcu je dohodninska stopnja v večini obravnavanih držav dokaj nizka. Ampak bolj bistveno je, da sta na grafu tako statika kot dinamika. Če je v Turčiji višje in tudi raste hitreje, potem bi takšne korekcije, kot jih omenjaš, bistveno spremenile sliko zgolj v primeru, če bi se tudi te korekcije spreminjale. Torej da bi recimo Turčija z leti vztrajno povečevala dohodninsko stopnjo za najnižje plače in zmanjševala olajšave nanje, na drugi strani bi pa Bolgarija, Romunija, Madžarska, Slovaška ... vse zniževale dohodninsko stopnjo za najnižje plače in povečevale olajšave nanje in to tako izdatno, da bi to v vseh teh državah več kot kompenziralo bistveno hitrejše povečevanje bruto minimalne plače v Turčiji.
[sopranos]
Prav tako je potrebno upoštevati cene na drobno. Nekje imajo za revne prebivalce cel kup ugodnosti - od socialnih stanovanj, denarnih dodatkov itd. Odvisno je tudi od tega kako je s plačevanjem teh bruto bruto plač. Se pravi kolikšen delež davkov plača delavec in koliko delodajalec.
Nekako vedno znova pridemo do tega, da mi na forumu nanizate kopico dejavnikov, od katerih Eurostat nobenega ne objavlja in posledično tudi nikjer ne upošteva, ampak moje kolumne pa bi bile vredne objave samo, če bi jaz upošteval čisto vse te faktorje. Včasih si vzamem čas in res še kaj normiram, čeprav Eurostat ne, ampak mi takoj nanizate še 17 dejavnikov, ki pa jih še vseeno nisem upošteval ...
[sopranos]
Lahko da imajo v Turčiji kakšne drugačne rešitve s katerimi potem delodajalci korigirajo razmeroma visoko minimalno plačo.
Morda imajo "kakšne druge rešitve", meni pač niso znane, ampak njihovega obstoja seveda ne morem ovreči in po mojem ne bi mogel ovreči niti, če bi imel pod komando celoten Eurostat pa še kaj. Vseeno pa menim, da je bistveno bolj verjetno, da pač je tako, kot izgleda z grafikona: da (i) v Turčiji najslabše plačani delavci živijo bolje kot v Bolgariji najslabše plačani delavci in (ii) desetletje članstva Bolgarije v EU tega ni nič spremenilo, vsaj v prid Bolgariji ne.
[sopranos]
In še eno vprašanje. Kako v tej lestvici voditi Slovenijo? Ker dohodek ljudi je plača + malica + prevoz na delo. Recimo v praksi to pomeni, da minimalno izplačilo dohodka variira tam med 650 in 750 EUR neto. V statistiki pa se to vodi, kot da vsi prejemajo cca. 600 EUR neto.
Ja, še enkrat: ti pričakuješ od mene, da bom za tedensko kolumno preštudiral celoten socialni sistem čisto vsake od 27 držav v grafikonu, z vsemi dodatki in olajšavami in prispevki delodajalca. Tega ne znam in ne zmorem; za ilustracijo - ker imata minimalno plačo tudi BiH in Kosovo, ampak ju Eurostat ne procesira, sem se za čim bolj kompletno sliko približno dve uri ubadal s preiskovanjem uradnih listov in objav ministrstev obeh navedenih držav, da bi ekstrahiral zanesljiv podatek, koliko je trenutno minimalna plača bruto, ampak po dveh urah sem obupal (objave v medijih so večinoma neto, pa odstopajo ±30%, pa vse je v duhu "kot je poročal B92" in "po trditvah X").

Ampak spet, dovolim si pa dvomiti, da bi tudi z upoštevanjem vsega tega, do česar bi morda prišel, če bi takole kopal tedne in tedne po vseh uradnih listih vseh 27 držav, na koncu prišel do faktorjev, ki bi vodili do ugotovitve, da 214 EUR bruto plače za delavca v Bolgariji pomeni več kot 518 EUR bruto plače za delavca v Turčiji ipd.