Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.405
[TadejK]
> [sopranos]
> Ne vem kaj je point te kolumne?

Point je, koliko revni so v posameznih državah tisti najrevnejši v skupini takih z zaposlitvijo za poln delovni čas.
Ta graf ti tega ne pove. Ker kako revni so prebivalci z najnižjimi dohodki bi dobil šele, če bi upošteval še davčne stopnje, subvencije in druge ugodnosti. Prav tako je potrebno upoštevati cene na drobno. Nekje imajo za revne prebivalce cel kup ugodnosti - od socialnih stanovanj, denarnih dodatkov itd. Odvisno je tudi od tega kako je s plačevanjem teh bruto bruto plač. Se pravi kolikšen delež davkov plača delavec in koliko delodajalec.

> [sopranos]
> Turčija ima nižji BDP per capita kot recimo Slovaška. Hkrati pa ima glede na tvoj graf Turčija višjo minimalno plačo kot Slovaška. In to pove kaj? Kaj je bolje?

To pove, da so najrevnejši polno zaposleni na Slovaškem revnejši od najrevnejših polno zaposlenih v Turčiji. Ali je to dobro tudi za druge v tej državi, je drugo vprašanje, ampak nekako Turčiji tudi sicer kar gre. Celo kljub mnogokrat večjemu problemu z begunci kot ga ima EU.
Lahko da imajo v Turčiji kakšne drugačne rešitve s katerimi potem delodajalci korigirajo razmeroma visoko minimalno plačo. Glede na to, koliko imajo beguncev, recimo z delom na črno itd. Se spomnim, ko sem bil v Turčiji pa je bilo ogromno hiš neizdelanih in mi ni bilo jasno kaj je fora. Dokler nisem izvedel, da imajo nek davek na nepremičnine, ki pa ga ni treba plačati, če hiša ni dokončana.

> [sopranos]
> Ali ima Turčija večji ali manjši delež sive ekonomije kot recimo Slovaška? Kakšno je razmerje med povprečno in minimalno plačo?

O tem nisem pisal, ker ena kolumna pač ne more odgovoriti na vsa možna vprašanja, sem pa nekaj o tem poskušal vseeno napisati v nekaj zadnjih odstavkih.
Prav tako dobro veš, da ko ena država začne voditi neko politiko, tudi če je napačna in škodljiva za državo ali določen sloj ljudi, da lahko traja tudi 10, 15 ali več let, da se taka politika spremeni.

In še eno vprašanje. Kako v tej lestvici voditi Slovenijo? Ker dohodek ljudi je plača + malica + prevoz na delo. Recimo v praksi to pomeni, da minimalno izplačilo dohodka variira tam med 650 in 750 EUR neto. V statistiki pa se to vodi, kot da vsi prejemajo cca. 600 EUR neto.

Lahko rečeš ja, ampak to se ne šteje v dohodnino in v osnovo za pokojnino. Res je. Po drugi strani pa morajo že sedaj delodajalci, še več pa samostojni podjetniki, plačevati prispevke, ki so vezani na povprečno in ne na minimalno plačo. V resnici je torej minimalna plača bolj obremenjena s prispevki (v relativnih deležih) kot pa plače bolje plačanih.