Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-331718 sporočil: 6
čas vnosa: 12.02.16 08:40
Očitno nepremičnine lahko prodaja vsak ki ima pet minut cajta in opravljeno usposabljanje za nepremičninskega posrednika. Citiram:
»Pogledajo okna, zanima jih, kolikšen bo strošek obnove fasade, zanimajo jih stroški. Energetsko izkaznico bomo dali narediti pred sklenitvijo kupoprodajne pogodbe. Od nje sicer ne jaz kot prodajalec ne kupec ne bova imela nič, bo pa to strošek.«
Če imate energetsko izkaznico ki je korektno narejena, beri: izveden je ogled stavbe, izdelana izmera stavbe, pregledan je stavbi ovoj in njegovo stanje, izmenjava zraka skozi netesnosti v stavbnem ovoju, ogrevalni sistemi, prisilno prezračevanje, razsvetljava, potem so na prvi strani skoraj vse glavne informacije o stanju stavbe. Podrobni podatki so v elaboratu, ki se hrani v arhivu izdelovalca izkaznice 10 let. Zadeva je zelo preprosta: Če so kazalci v zelenem območju je stavba oziroma stanovanje v redu (nepravilnosti v izvedbenih detajlih, ki jih je brez termografije težko definirati so pri tem izvzete), če so kazalci proti rdečemu, naj se kupec pripravi, da bo za sanacijo odštel od 10 do 20 % vrednosti nepremičnine, če bo hotel živeti v vsaj približno spodobnih bivalnih pogojih.
Dejanska poraba energije je pa zelo varljiva. Če je stavba prazna in se prodaja več časa, je dejanska poraba 0 kWh/m2 na leto, če v veliki stavbi živi ena oseba, ki uporablja samo par prostorov, je lahko dejanska poraba neprimerno manjša, kot v primeru, da je stavba polno zasedena. Zaradi tega se za izračun uporabljajo standardni parametri uporabe. Pozimi temperatura zraka 20°C in poleti 26°C. Vsaka stopinja navzgor ali navzdol pomeni za cca 10% razlike v uporabi. Seveda boste vprašali o primerljivosti izračunov z dejansko rabo energije. Tudi sam sem bil velik skeptik, zato sem na nekaj stanovanjskih stavbah primerjal dejansko rabo energije z izračunano. Rezultati izračunov so primerljivi z dejansko rabo. Seveda je pa raba energije samo eden od faktorjev pri nakupu nepremičnine. So vsaj trije pomembnejši. 1=lokacija, 2=lokacija in 3=lokacija.
O bivalnem udobju pa kdaj drugič.