Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zataknite si že nekam to gotovino

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-67839 sporočil: 648
Zadnja sprememba: anon-67839 10.02.2016 07:18
Umik gotovine iz dnevnega življenja ni pravi ukrep za preprečevanje kriminalnih, orožarskih in drugih nelegalnih poslov. Ta pravi tipi uporabljajo svoje milijonske in milijardne račune v off-shore državah, tako da ta argument pade.
Vrednost valut in nihanja ter gibanja tečajev, obrestnih mer itd. so itak ena sama manipulacija, ki v večini primerov niti ni odkrita in še redkeje sankcionirana ali preprečena.
Po moje je denar bolj kot sredstvo menjave sredstvo zasužnjevanja. Če si dolžan (krediti, kreditne kartice, lizing ...) si v podrejenem položaju. Če imaš denar na računu (ali v nogavici) si prav tako v podrejenem položaju, saj ti vrednost tega denarja sproti pada, saj si vsa "gospodarstva" želijo inflacijo, na negativne obrestne mere pa smo se potiho že tudi navadili. Zato je iluzija denarnega bogastva uspešno uničena.
Čeprav nas ima sistem pošteno pod kontrolo, nam hočejo odvzeti še to svobodo, namreč plačevanje z gotovino. Vprašajmo se, zakaj. Po moje ne zaradi preprečevanja terorizma, črne in sive ekonomije ter kriminala, ampak zaradi še več kontrole nad osebnimi financami in še lažjega obdavčevanja, ki v določenih primerih že prestopa mejo kraje s strani državnih in drugih "legalnih" organov. Cilj ukinitve/omejitve gotovinskega poslovanja je prav gotovo večji nadzor nad državljani/davkoplačevalci/sužnji, zato sem ostro proti temu.
Kot nam država predpisuje, katerega dimnikarja smemo izbrati, tako nam bo predpisala, da lahko plačujemo samo še s karticami in nakazili, ki so popolnoma pod nadzorom. Davčne blagajne, ki obravnavajo samo poslovanje z gotovino (ker je bančno itak že pod totalno kontrolo), so bile uvedene izključno z namenom nadzora gotovinskega prometa, lažjega in hitrejšega obdavčevanja in kontrole nad denarnim tokom. Svoboda in zasebnost se pri tem končata, ko lahko nekdo, ki ima pooblastila (zakaj že?) vidi vso tvojo lastnino, fizično (zbirke podatkov o lastništvu nepremičnega in premičnega premoženja) in denarno lastnino (stanja računov, kreditnih kartic, delnic, obveznic...). Torej novodobno suženjstvo je že nekaj časa med nami.

Jaz hočem ohraniti gotovino. Hočem od soseda kupiti kozje mleko in med, od branjevke solato, plačati avto, barko, stanovanje in hišo s kešem. Zakaj? Ker nikogar en k*rc ne briga, kako in zakaj.

V zadnjih letih je prišlo do razcveta nebančnih plačilnih sistemov. Paypalu se je pridružilo še desetine podobnih servisov, ki pomalem odžirajo tisti drobni promet predvsem mednarodnih plačil. In dobro je tako.
Gotovine ne bo mogoče prav enostavno ukiniti, verjamem pa, da bo poslovanje z gotovino oteženo. Prenos gotovine čez mejo je že omejen in se bo zaostril. Pologi in dvigi nad določeno vrednostjo so že zdaj pod kontrolo, ti zneski se bodo še znižali. Določenih stvari (nepremičnine, vozila, plovila) ne bo več dovoljeno plačevati z gotovino.
Seveda bo prišlo do obvodov, ker keš imamo vsi rajši kot pa denar na računu. Na pogodbe se bodo vpisovale nižje cene, da bo del transakcije lahko izveden gotovinsko. Uporabljali bomo paralelne, fizične in virtualne valute ali pa celo valute drugih držav (na misel mi prihaja kitajski juan, kjer bo masa gotovine v obtoku največja na svetu).

Ker pa je ta problem zahteven in ga večina ljudi sploh ne bo razumela, sem prepričan, da bo do delne ukinitve gotovinskega poslovanja prišlo, pa če to hočemo ali ne. Ovce davkoplačevalske bodo zavedene z izjavami o "večji varnosti", "zaščiti potrošnikov" in podobno, establishment pa nas bo veselo vpel v lisice.

Krasni novi svet.