Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pri penziji ne računajte na Kučana in Janšo

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-311967 sporočil: 42
[Glavni forum] Tema: Pri penziji ne računajte na Kučana in Janšo
[#2570555] 22.12.15 21:28 · odgovor na: Brane (#2570421)
Odgovori   +    1
Berem isto poročilo, stran 11.
V njem piše, da so transferni prihodki iz proračuna od 1-11 znašali 1.341 mio €, kar je sicer res 9% manj od enakega obdobja lani, a še vedno daleč od izravnave.
Koliko gospodarske rasti in koliko več zaposlenih rabimo, da bodo izdatki za pokojnine izravnani z vplačanimi prispevki?
Po moji oceni ne bi bili niti ob polni zaposlenosti, kar pomeni, da se bo javni dolg iz tega naslova vztrajno povečeval.
Ali misliš, da je to vzdržno?
Ali bi bilo smiselno s pokojninsko reformo bremena porazdeliti, tako da bo videla sedanja generacija neaktivnih smisel vplačevanja v sistem?
Da ne pozabimo. Sedanja generacija upokojencev je imela možnost za zelo nizke cene pokupiti javni stanovanjski fond, ki bi po drugi strani lahko deloval kot vir za pokrivanje sedanjih primanjkljajev. Hvala Jazbinšek.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2570555

Strani: 1

Brane sporočil: 2.077
[FIN-303198]
Berem isto poročilo, stran 11.
V njem piše, da so transferni prihodki iz proračuna od 1-11 znašali 1.341 mio €, kar je sicer res 9% manj od enakega obdobja lani, a še vedno daleč od izravnave.
Koliko gospodarske rasti in koliko več zaposlenih rabimo, da bodo izdatki za pokojnine izravnani z vplačanimi prispevki?
Po moji oceni ne bi bili niti ob polni zaposlenosti, kar pomeni, da se bo javni dolg iz tega naslova vztrajno povečeval.
Ali misliš, da je to vzdržno?
Ali bi bilo smiselno s pokojninsko reformo bremena porazdeliti, tako da bo videla sedanja generacija neaktivnih smisel vplačevanja v sistem?
Da ne pozabimo. Sedanja generacija upokojencev je imela možnost za zelo nizke cene pokupiti javni stanovanjski fond, ki bi po drugi strani lahko deloval kot vir za pokrivanje sedanjih primanjkljajev. Hvala Jazbinšek.

O tem sem na tem forumu pisal že ničkolikokrat.
Cilj ni izravnava, jaz ne vem, zakaj si zastavljate ta cilj, ki je po vsebini nesmiseln.
V letu 2000 pri zadnji reformi se je postavil dolgoročni cilj.
Zmanjšasti prispevke v prvi steber za 5,8%, da se postopoma začne graditi drugi steber, ki bo po štitidesetih letih plačevanja dal okoli 20% pokojnine iz kapitalskih naložb, 80% pa naj še vedno ostane pretočne, ker kot taka zagotavlja največjo možno robustnost glede hiperinflacije in podobnih čudnih pojavov (npr. vojne).

Skrata ciolj je bil, da s prispevki aktivna generacija nekaj daje za nazaj upokojencem in 1/5 gradi kapitalsko osnovo za svojo pokojnino.
To je tudi uresničeno.
O tem, da je bolje za konkurenčnost gospodarstva, da se del pokojnin financira preko proračuna in DDV, sem pisal že ničkolikokrat. Upokojenci za radi nizkih prilivov tako in tako praktično vseh 5 milijard pokonin porabijo in z njimi plačajo DDV in akcize, ter na ta način vračajo proračunu več kot polovico tistega, kar dobijo od njega. (o tem vam skuša nekaj razložiti Endimion)

Strani: 1