Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Kupiti ali najeti stanovanje, to je zdaj vprašanje
[#2555067] 09.10.15 13:32 · odgovor na: (#2555055)
Odgovori   +    3
[kajulci]
Drugače pa se z vsem kar pišeš strinjam. Jaz sem v bistvu opzarjala na to, da je v takih izračunih en cel kup neznank in da se v praksi lahko taki izračuni pokažejo za čisto napačne. Praksa lahko pokaže to, kar piše članek, kar pišem jaz ali kar pišeš ti.
Kar se tiče vlaganja in vrednosti, pa je tržna cena najprej odvisna od lokacije (na hudih lokacijah stanovanja praktično ne izgubljajo nič, ne glede na vložke)
Na hudih lokacijah se bolj pozna dolgorocna perspektiva drzave. Grem stavit da v Donetsku tudi v centru stanovanja gredo za precej manj kot 5 let nazaj. Pa Aleppo, sirija. Pa v Atenah...
in tržnih cen v trenutku prodaje, šele zatem pa ohranjenost stanovanja. Vlaganje seveda vpliva na ceno, vendar pa še bolj vpliva rast/padec tržnih cen.
taksni skoki in padci so abnormalni, in ce na njih gradis oceno donosov, si pa res hud spekulant. se hujsi od Tadeja Kotnika :) Obstaja neka "normalna" cena stanovanj, ki je kar lepo povezana s kreditno sposobnostjo prebivalstva + premijo na "specifike" (torej mafijske paradavke in predpise ki omejujejo gradnjo)

Tako cez palec je cena domovanja, ki si ga spodobno lahko privosci nekdo, 3x letne place. Ker v sloveniji ponavadi sluzita oba patnerja, povprecna neto placa pa se vrti okrog 1000 EUR na mesec, je to 24*1000*3 = 72.000 EUR. V povprecju imajo slovenci 2 otroka, tako da naceloma bi to pomenilo 3sobno stanovanje z cirka 70 m2 povrsine. Seveda ni nujno da je stanovanje v centru ljubljane in ni nujno da je novo.

Tako da nekje "normalna" "povprecna" cena za 20-40 let staro stanovanje na obrobju ljubljane bi morala biti 1000 EUR/m2 (brez mafijskih davkov ki to ceno dvignejo)

In okrog tega se bo vse vrtelo dolgorocno, odstopi pa glede na balone ali gospodarske depresije.