Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek ZDA še vedno dirigirajo svetu

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-245530 sporočil: 154
[Glavni forum] Tema: ZDA še vedno dirigirajo svetu
[#2545965] 04.09.15 14:23 · odgovor na: (#2545934)
Odgovori   +    13
Kitajsko - Rusko prijateljstvo je samo "image" za naivne. Jaz bi Kitajsko - Ruske odnose označil kot sodelovanje iz potrebe, nikakor ne za kakšno resno naklonjenost.

V trenutnem stanju medsebojno sodelovanje ustreza vsem, vendar dober strateg gleda večjo sliko. Če bi jaz vladal Rusiji, bi se vprašal kdo mi je največja grožnja.
Kitajska in ne ZDA.

Razmišljati je potrebno v smislu "demand/suply". Kaj ima Rusija, kar Kitajska potrebuje, če si želi položaj velesile. Nafta, plin in redke kovine. Ključni resursi za bodočo vojaško silo. Vse to v relativno nezaščitenih vzhodnih in južnih prostranstvih Rusije.
V času miru se to lahko pridobi s trgovino, vendar če pride do konflikta Kitajske in ZDA, potem pomorska trgovina za Kitajsko ni več realna možnost. Kitajska na morju nima pomorske moči, da ščiti transportne ladje. Tudi če bi Kitajska dobila začetne pomorske spopade (malo verjetno), dolgoročno enostavno nima sredstev za zaščito pomorskih poti (niti v kvaliteti, niti v kvantiteti).

Edina rešitev je okupacija vzhodnega dela Rusije in verzija 2.0 svilene poti do Arabskega polotoka. Problem je, da gre v obeh primerih za ogromno območje, ki ga je potrebno ščititi. Praktično nemogoče v dobi modernega vojskovanja, kjer je večina stacionarnih strateških točk, lahka tarča.