Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Moč ekonomske svobode

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

linaprin sporočil: 771
[Glavni forum] Tema: Moč ekonomske svobode
[#2522073] 24.05.15 06:16 · odgovor na: Rokc5 (#2521947)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 23.05.15 21:48
[Rokc5]
Endimion moram reči da razumem tvoje razmišljanje, hvaležen sem ker si ga napisal in tako ponudil uvid v svoje razmišljanje, a mislim, da je v ključnih temah napačno oziroma ne gre v globino kamor bi moralo iti.

Glejte BOM DIREKTEN: Opažam da vas veliko ljudi čisto normalno razglablja v smislu - komunisti so postavili Slovenijo. Omenjaš Kardelja, Kraigherja, Kavčiča. V smislu, prej pa ni bilo nič.

Sam menim nasprotno pa bom kar ISKRENO in DIREKTNO povedal - tako kot govori soc. Urban Vehovar: Slovenija je imela potencial v predvojni meščanski eliti, ki jo je v večji meri predstavljala predvojna katoliška SLS pa tudi liberalci (Sirčeva in Nagodetova linija) ter socialdemokrati/socialisti - Jugoslavenska radikalna zajednica, ali kako so že bili. Mislim, da če bi s temi ljudmi nadaljevali v predvojni smeri razvoja, bi danes bili izenačeni z Avstrijo in integrirani v Srednjo Evropo. Se pa tvoja pozicija pri nas vedno bolj poudarja - češ da predvojna elita ni bila sposobna. Hja predvojna elita je bil tudi Plečnik, ki ga sedaj vsi spoštujemo ;)
Ljudje, ki jih ti navajaš nam 1) v odločilnih letih vojne zapravili Trst in Gorico (v podrobnosti se ne bom spuščal ampak smo na hitro: prijateljstvo in to zavezništvo med Britanci in Američani in partizani NI bilo tako veliko kot se prikazuje.Če nas ne bi rešili Francozi - predlog zahodne meje je francoski!!! - kljub naši borbi zaradi komunizma ne bi dobili NIČ. V Trstu so Kanadčani ki so prišli dan kasneje partizane pričakali z napetimi puškami. Koroško smo itak zaradi komunizma izgubili že med vojno in zasedba ni pomagala). in
2) Ti ljudje kljub udarniškemu delu in kljub temu, da se je v obnovi in takratnemu razvoju angažiralo del predvojne liberalne elite (ki je prestopila med komuniste) niso mogli obnoviti potenciala predvojnih industrijskih sistemov na neki ravni. Fabrike so se gradile - JA - ampak niso bile podprte s tehnologijo, razvojem, upravljanjem.

BOM JASEN: Kardelj, Kavčič in Kraigher niso bili superiornejši Korošcu, Sircu, Gosarju, Maistru itd. To je pač treba povedat. Niso znali upravljati LASTNINE. Princip samoupravljanja in "vse je naše" ne deluje. Razlastitev predvojnih lastnikov je kljub svojemu socialnemu pridihu bila katastrofična - to vedno uniči družbeni potencial če zjebeš elito. Ko so se kreditne linije sesule je Juga skrahirala in z njo tudi Slovenija.

Vem pa iz česa izhaja tvoje razmišljanje in te RAZUMEM. Gre za PSIHLOGIJO. Slovenec si je v času Juge PUMPAL EGO. Bili smo PRVI - v primerjavi z Makedonijo in Kosovom. Pofl robo smo lifrali na jugo trg ali pa izvažali nekaj tudi ven. Toda tak model ki temelji na slabem gospodarskem vodenju in lastniškem upravljanju se sesuje. Toda PSIHOLOŠKO se je imel Slovenec fajn. Bil je PONOSEN, ker je imel občutek, da je zaradi uravnilovke njegovo delo nekaj vredno, fabrik je bilo veliko in so bile velike, bral je PRIREJENE NOVICE o uspehih. Takrat so vsak majhen napredek oglaševali kot zmago delovnega ljudstva. Televizija Ljubljana, kdo pa drug :) Mediji danes delajo obratno ;)

Mene moti, ker se iz Juge dela mit, da navaden folk misli, da so Slovenci v Jugi bili razviti na nivoju Švedske ali Kanade. In da je Iskra = Bosch, Zastava = BMW ali Renault, Gorenje = Zanussi. To je glavni problem: uničili smo TRADICIJO iz obdobja 1848-1941. Po mojem mnenju se še dolgo ne bomo pobrali, sploh ko vidim kako napredujejo Poljaki, Čehi, Slovaki, Hrvati.

Še en črnohumoristični vložek: Francozi so po napačno zastavljeni francoski revoluciji potrebovali cca. 120 let za pomiritev, spravo in izgradnjo identitete. Šlo je tako: revolucija 1789, jakobinci, Napoleon do leta 1815, restavracija monarhije, revolucija 1830, revolucija 1848 in pariška komuna, cesarstvo, laicite 1905 in kulturno bojne teme (Dreifuss affair) in nato pomiritev. Pri nas bo to še trajalo, možno je da se bomo še malce udarili med seboj v naslednjih 50-100 letih, da pač prebavimo uničujoči učinek slovenske revolucije 1941-1947. Vmes bo še globoka politična kriza prve slovenske države (to se vedno bolj nakazuje)Možno je dejansko, da dobimo drugo republiko - ampak banalno je verjetno ne bo spočel JJ :) Mogoče nas pa Cerar preseneti in se pokaže, da je je tip 'opasan' :) Torej sam ne vidim Kraigherja, Kidriča, Kardelja in ostalih kot očete, temveč kot korak nazaj in od tega si še sedaj nismo opomogli.

Sem pa hvaležen da si tako napisal, ker moramo razumeti razmišljanje in to kar se sedaj dogaja ko se vedno bolj iz KPS in Čebin in revolucije dela državniški mit. Ne, to je bilo uničenje nastavkov narodnostne graditve iz obdobja 1848-1941 in ne mit spočetja. Na žalost. Na mestu Kidriča bi moral stati Koroščev spomenik.
Pojma nimaš, kako prav imaš! :)