Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Moč ekonomske svobode

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.357
[Glavni forum] Tema: Moč ekonomske svobode
[#2521909] 23.05.15 13:25 · odgovor na: depersin (#2521781)
Odgovori   +    4
V jugi ni mogel delovati ker ni bil centraliziran.

Imel si šest republik in 6 partij. In takrat je bila mala 1,9 miljonska Slovenija Nemčija Jugoslavije. z manj kot 8% prebivalstva je ustvarila 22% Vsejugoslovanskega BDP-ja, in 35% vsega Brutto Izvoza. A fundamentalna razlika je, da je denimo Kitajska navkljub izjemni narodni in verski raznolikosti Centralistično in federativno urejena, SFRJ pa je bila po ustavi 1974 de-facto mala EU. Z razliko, da je imela SFRJ tako monetarno kot fiskalno unijo, EU pa ima samo monetarno (In v tem tiči celoten problem današnje EU. Kot celota se ne zna odzivat na težave enega dela. Tako kot mi nismo nikoli bili Jugoslovani, danes Francozi, Nemci, Angleži, Finci niso EVROPEJCI.).

Po brozovi smrti se je začelo. Vsak mal po svoje vlekel, in ko je Marković leta 1989 sprejel one famozne reforme, ki so poo vsebini bile enake Dengovim na kitajskem (tudi prišle so v približno enakem času), je bilo prepozno. Prepad med precej naprednima Slovenijo in deloma hrvaško na eni strani, ter hudo zaostalim jugovzhodom na drugi je bil prevelik. Daj v ta recept še Srbski in Hrvaški nacionalizem (med leti 1966 in 19571 je Broz bistveno bolj bruitalno obračunal z oporečniki ztam, kot pa Kardelj v Sloveniji. Ker je vedel, da mu bodo v Zagrebu in Beogradu na med-etnični ravni razjebali državo), pa se zgodi ono kar se je. Poglej kaj počno Kitajci z upornimi tibetanci. Milom ili Silom. Pa se kdo sekira? Prav nihče.

A po vsebini delovanje ekonomije ni dosti različno. v Jugi je bilo kontrolirano vse. Na kitajskem je še vedno kontrolirano vse. A je ekonomska svoboda, če ti država in Partija cenzurirata svetovni splet, Televizijo, Mobilne povezave... skratka v 21. stoletju poglavitne marketinške kanale? Meni se ne zdi. Jugoslavija je bila že v 70-ih praktično edina država soc. bloka, kjer meje zavedno niso bile hermetične. Razlog je bil čisto ekonomski. v 60-i je imel krdelo brezposelnih. Rešitev? Daj jim pasoše, pa naj gredo malo bolj severno. Znebil se je sitnežev, pa še devize so nazaj hodile. Win win za nekaj časa. V 70-ih je v SZ Evropi delalo 1,3 miljona jugoslovanov.

Kitajska partija ravna pragmatično, ker ve da mora. Tudi pri nas bi to laufalo, če bi mel Broz kakih 30 let manj. Deng je državo pretransformiral, ker je vedel, da moraš folku dat delat, da ne bo mel cajta razmišljat na neumnosti. Če so lačni, in brez strehe nad glavo, je to bl kurc. Edina država ki ji to še nekako uspeva je N. Koreja, ki pa ima po vsebini Fevdalni sistem, ne socialističnega. Tako kot pravi Fibonaci. Važno da maček lovi miši. Pa vseeno kakšen je. In oni so to lekcijo vzeli tam nekje konec 80-ih.

In spet gre za državo, ki je bila leta 1988 približno tam kjer je bila Slovenija leta 1945. Oni so nekako 25 let vlagali v ono, kar smo tukaj že imeli!!!!! Od cest železnic, druge infrastrukture... In četudi bi nas po mediani (ne povprečju) razvitostti kot celota ujeli, bo to usekalo po njihovi zunanji konkurenčnosti. Ti dam primer:

Imava dve enaki državi. V obeh stane denimo majica 100 enot. Ena država je od druge oddaljena za pol sveta. Kje boš majico kupil. V (svoji) državi A, ali v državi B? In za boga, povej mi izdelek, ki ga kitajci prodajajo nam, da ga ne bi znali narediti sami? Ali se strinjava da je razlika zgolj in samo v ceni izdelave. Majica v muri je zaradi višine zahtevanega dohodka za naš standard predraga. Če pa jo dela kitajev za svojo raven standarda, pa se za nas splača. Če bi hotel kitajec plačo murine šivilje, pa se več ne bi splačalo. Ker bi vmes hotel še njegov kapitalist nekaj. pa naš preprodajalec nekaj. Pa še pot ni nekaj kar bi bilo trivialno zastonj. Sicer lahko kitajec nabavi ali pa si izmisli krdelo HuangRobi robotkov za šivanje. Ampak potem prideva do onega, ko več za doseganje lastne dobičkonostnosti v mikro svetu (raven podjetja) mne potrebuješ toliko ljudi, kar pa udari po makro svetu (država). V času industrijske revolucije so besni delavci razbijali stroje, ker so jim ti stroji jemali delovna mesta. Na ravni 1:1 pa Kitajska nima niti enega samega produkta, ali storitve, ki bi jo lahko izmenjala z ostalim svetom. Se pravi, da bi imela nekaj, kar nihče drug nima, in bi to zamenjala za neko drugo reč. Rusija in Zalivske države, pa tudi Venezuela imajo denimo energente. Južna Afrika Zlato in Diamante. Veliko držav centralne aftrike množico rud in drugega. Argentina ima množico krav. Kolumbija koko, Jamajka Marihuano.. You name it :) Kitajska pa ima poceni delovno silo. Ravno tako Vietnam, pa Šri Lanka, Indija, Indonezija. Pred časom sem slišal en hudo krut vic:

"Pravijo da ima v UK vsak tretji otrok svoj SmartPhone"
"Prava reč. Pri nas na Kitajskem zna vsak tretji otrok IZDELAT SmartPhone"

Mi v EU s(m) naredili napako, kjer s(m)o rekli, da bomo mi samo pametni in samo študirali, kitajc bo pa poceni delal. Al pa Indijec. Al pa črnec. Jah kurc, sej to vse prav, a kaj boš zdaj z ljudmi, ki bi sicer radi počeli ono kar so prej, pa zdaj nimajo kaj počet? V Sloveniji imamo dva taka primera. Mura in Prevent. Tomos se je selitvijo proizvodnje (Bojda zarad prenizke dodane vrednosti) v Turčijo tako opekel, da jo vrača nazaj v Koper. Približno tako, kot da namest svojemu sinu 20€ daš sosedovemu 10€ da ti zelenico pokosi, tvoj smrkavec pa v luft gleda (Lačen in žejen je še vedno). Šparanje za vsako ceno.

In kitajska ne vlaga v Afriko zaradi predragih kitajcev. Afrika ima silne zaloge Kroma, molibdena, Mangana, Niklja, Zlata, Platine.. in še marsičesa. Tja notri bo treba prste pomočit, če se želiš polastit teh virov. In seveda ubigim mumbatom nekaj dat, da bodo podpisali "ta prave" koncesijske pogodbe za xy let vnaprej. Kitajska tudi bilda svojo vojsko (s tempom bistveno višjim kot denimo Rusija ali pa ZDA), ker se zaveda da bo morala te svoje interese branit s tako imenovanim "Forward Deployment" principom, tako kot ZDA s svojo bazo v Yokosuki (Največja baza Ameriške mornarice poleg San Diega in Newport News-a). Temu se reče Power Projection. Ki se jo zdaj gredo le Američani.

In Yuga? Juga ni umrla ker bi bil ekonomski princip tako zelo zgrešen. Pred sabo na polici imam Zvezane 4 letnike revije Življenje in Tehnika. Od leta 1968 do 1971. Guess what. leta 1968 si lahko kupil BMW-ja. Uvoznik je bil Tehnounion. Tako zelo zaprta, kot bi zdaj želel nekdo prikazat, ta ekonomija ni bila. Revoz je deloma Francoski od od leta 1972. VW bi po mojem še vedno imel tovarno v sarajevu, če ne bi bilo Vojne. Kolinska je imela licence Thomy in še česa že davno v 80-ih. Gorenje je imelo blagovno znamko Koerting, pod katero je prodajalo v z. Evropi. Ne sicer prav uspešno, a vendarle je to šlo. Skratka dalo se je. Krka, Lek, Iskra... To so bile povsem komunajzarske stvaritve, ki pa so štimale. Ekonomija je tudi pod državno taktirko delovala. Vsaj v Sloveniji je. In gospodarska moč Slovenije je rasla tudi zaradi enega ključavničarja iz Kumrovca.

Juga je crknila na:

1. Ekonomski Sebičnosti Slovenije.
2. Medetničnih sporov od Kolpe navzdol.

Krivec za prvo sta Boris Kraigher ter Niko Kavčič, ki sta tako fino med časom informbiroja nabirala šverc denar, in ga ne pošiljala v Beograd, da smo lahko ono, zgoraj omenjeno postavili. Na žalost je Kraigher prekmalu umrl. Slovenski ekonomsko-tehnični potencial pa je deiščina avstroogrske. Ne po veličini, ker tega ipak ni bilo tako dosti. bolj po mentaliteti. Delovali smo nekako tako kot danes Nemčija dela v EU.

Ono drugo pa je tlelo že dolgo. Brez Broza je bilo vprašanje časa, kdaj bo počilo. In ker sredi 80-ih Centralna Oblast niti slučajno ni premogla toliko moči, da bi stvar magari z vojsko uredila, se je stvar razplamtela v razpad.

Pri nas ekonomski razlogi, nižje dol, etnični.

Kitajska teh problemov nima. Če se kdo kj punta, ga z dejkretomiz Pekinga pošljejo pred zid. Takoj.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2521909

Strani: 1

Rokc5 sporočil: 2.857
[Glavni forum] Tema: Moč ekonomske svobode
[#2521947] 23.05.15 15:10 · odgovor na: Endimion (#2521909)
Odgovori   +    11
Zadnja sprememba: Rokc5 23.05.2015 15:12
Endimion moram reči da razumem tvoje razmišljanje, hvaležen sem ker si ga napisal in tako ponudil uvid v svoje razmišljanje, a mislim, da je v ključnih temah napačno oziroma ne gre v globino kamor bi moralo iti.

Glejte BOM DIREKTEN: Opažam da vas veliko ljudi čisto normalno razglablja v smislu - komunisti so postavili Slovenijo. Omenjaš Kardelja, Kraigherja, Kavčiča. V smislu, prej pa ni bilo nič.

Sam menim nasprotno pa bom kar ISKRENO in DIREKTNO povedal - tako kot govori soc. Urban Vehovar: Slovenija je imela potencial v predvojni meščanski eliti, ki jo je v večji meri predstavljala predvojna katoliška SLS pa tudi liberalci (Sirčeva in Nagodetova linija) ter socialdemokrati/socialisti - Jugoslavenska radikalna zajednica, ali kako so že bili. Mislim, da če bi s temi ljudmi nadaljevali v predvojni smeri razvoja, bi danes bili izenačeni z Avstrijo in integrirani v Srednjo Evropo. Se pa tvoja pozicija pri nas vedno bolj poudarja - češ da predvojna elita ni bila sposobna. Hja predvojna elita je bil tudi Plečnik, ki ga sedaj vsi spoštujemo ;)
Ljudje, ki jih ti navajaš nam 1) v odločilnih letih vojne zapravili Trst in Gorico (v podrobnosti se ne bom spuščal ampak smo na hitro: prijateljstvo in to zavezništvo med Britanci in Američani in partizani NI bilo tako veliko kot se prikazuje.Če nas ne bi rešili Francozi - predlog zahodne meje je francoski!!! - kljub naši borbi zaradi komunizma ne bi dobili NIČ. V Trstu so Kanadčani ki so prišli dan kasneje partizane pričakali z napetimi puškami. Koroško smo itak zaradi komunizma izgubili že med vojno in zasedba ni pomagala). in
2) Ti ljudje kljub udarniškemu delu in kljub temu, da se je v obnovi in takratnemu razvoju angažiralo del predvojne liberalne elite (ki je prestopila med komuniste) niso mogli obnoviti potenciala predvojnih industrijskih sistemov na neki ravni. Fabrike so se gradile - JA - ampak niso bile podprte s tehnologijo, razvojem, upravljanjem.

BOM JASEN: Kardelj, Kavčič in Kraigher niso bili superiornejši Korošcu, Sircu, Gosarju, Maistru itd. To je pač treba povedat. Niso znali upravljati LASTNINE. Princip samoupravljanja in "vse je naše" ne deluje. Razlastitev predvojnih lastnikov je kljub svojemu socialnemu pridihu bila katastrofična - to vedno uniči družbeni potencial če zjebeš elito. Ko so se kreditne linije sesule je Juga skrahirala in z njo tudi Slovenija.

Vem pa iz česa izhaja tvoje razmišljanje in te RAZUMEM. Gre za PSIHLOGIJO. Slovenec si je v času Juge PUMPAL EGO. Bili smo PRVI - v primerjavi z Makedonijo in Kosovom. Pofl robo smo lifrali na jugo trg ali pa izvažali nekaj tudi ven. Toda tak model ki temelji na slabem gospodarskem vodenju in lastniškem upravljanju se sesuje. Toda PSIHOLOŠKO se je imel Slovenec fajn. Bil je PONOSEN, ker je imel občutek, da je zaradi uravnilovke njegovo delo nekaj vredno, fabrik je bilo veliko in so bile velike, bral je PRIREJENE NOVICE o uspehih. Takrat so vsak majhen napredek oglaševali kot zmago delovnega ljudstva. Televizija Ljubljana, kdo pa drug :) Mediji danes delajo obratno ;)

Mene moti, ker se iz Juge dela mit, da navaden folk misli, da so Slovenci v Jugi bili razviti na nivoju Švedske ali Kanade. In da je Iskra = Bosch, Zastava = BMW ali Renault, Gorenje = Zanussi. To je glavni problem: uničili smo TRADICIJO iz obdobja 1848-1941. Po mojem mnenju se še dolgo ne bomo pobrali, sploh ko vidim kako napredujejo Poljaki, Čehi, Slovaki, Hrvati.

Še en črnohumoristični vložek: Francozi so po napačno zastavljeni francoski revoluciji potrebovali cca. 120 let za pomiritev, spravo in izgradnjo identitete. Šlo je tako: revolucija 1789, jakobinci, Napoleon do leta 1815, restavracija monarhije, revolucija 1830, revolucija 1848 in pariška komuna, cesarstvo, laicite 1905 in kulturno bojne teme (Dreifuss affair) in nato pomiritev. Pri nas bo to še trajalo, možno je da se bomo še malce udarili med seboj v naslednjih 50-100 letih, da pač prebavimo uničujoči učinek slovenske revolucije 1941-1947. Vmes bo še globoka politična kriza prve slovenske države (to se vedno bolj nakazuje)Možno je dejansko, da dobimo drugo republiko - ampak banalno je verjetno ne bo spočel JJ :) Mogoče nas pa Cerar preseneti in se pokaže, da je je tip 'opasan' :) Torej sam ne vidim Kraigherja, Kidriča, Kardelja in ostalih kot očete, temveč kot korak nazaj in od tega si še sedaj nismo opomogli.

Sem pa hvaležen da si tako napisal, ker moramo razumeti razmišljanje in to kar se sedaj dogaja ko se vedno bolj iz KPS in Čebin in revolucije dela državniški mit. Ne, to je bilo uničenje nastavkov narodnostne graditve iz obdobja 1848-1941 in ne mit spočetja. Na žalost. Na mestu Kidriča bi moral stati Koroščev spomenik.

Strani: 1