Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Honorarji in etika Mira Cerarja

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[Glavni forum] Tema: Honorarji in etika Mira Cerarja
[#2506441] 11.03.15 10:39 · odgovor na: (#2506355)
Odgovori   +    1
[exarkun]
> [vickibedi]
> > [exarkun]
> > > [AndrejVNO]
> > > > Če ne bi bil profesor, bi svoje storitve težje prodal
> > >
> > > "težje"?! Sploh jih ne bi. Njihovo mnenje (saj so družboslovci) velja nekaj zgolj in samo zaradi profesorske titule.
> > >
> > > Ja, fakulteta si nekaj odreže. Koliko? Vprašajte v Kolosej koliko dobi lastnik avtorskih pravic in koliko Kolosej (kot posrednik). Ali, na primer, iTunes - Apple si vzame 30%, kar mnogi smatrajo za oderuško in menijo, da bi avtorju moralo pripadati več (pa je iTunes store monopolist za tovrstne aplikačke).
> > >
> > > Torej - če prodaš uro kot profesor, je čisto pošteno, da si vzame fakulteta (kot imetnica avtorske pravice na titulo "profesor") okoli 75%. Vsekakor večino. Pa si jih?
> >
> > Po moje profesorji tudi ustanavljajo sp-je za honorarno delo, ker verjetno fakulteta ne more izplačat procente od nekega projekta zaradi socialističnega plačnega sistema (verjetno bi se jim samo štelo v nadurno delo zaradi kretenskega plačnega sistema). Nisem pa siguren, ker ne delam v js. Naj to nekdo komentira, ki se spozna na te stvari. In jasno, če bi jim izplačevali denar v nadurah kot se spodobi za js verjetno ne bi profesor dobil niti 1% denarja.
>
> Najbrž je res obstoječ plačni sistem neustrezen, in profesorji niso stimulirani za dodatno delo. Ampak profesor v osnovi ni podjetnik in za svoje raziskovalno delo že dobiva plačo. Ko to počne v okviru svojega rednega delovnega časa in ko pri tem koristi infrastrukturo fakultete v bistvu nima pravic, da bi to počel mimo fakultete in izključno za svoj račun. Predstavljaj si, da imaš privatno fakulteto in zaposlene profesorje. Gotovo bi našel način, kako bi nagradil uspešne učitelje in dobre raziskovalce, ki prinašajo denar fakulteti, vendar takšnih dvoživk gotovo ne bi vzdrževal. Pa tukaj mislim na raziskovalce, ki dejansko delajo na tržnih projektih in prinašajo pravi denar, ne pa na neke bla-bla profesorje, ki jim faks plačuje honorarje za delo, ki bi ga itak morali opraviti v okviru svojega rednega delovnega časa in plače.

Ja, to je itak problem. Težava je tu fucked up socilistični sistem. V normalnem sistemu bi se zmenili kakšen odstotek dobi kdo (faks, profesor). V Sloveniji je sistem vsepovsod tako nastavljen, da ja ne bi kdo zaslužil in zato imaš take čudaške anomalije. Nič ni narobe, če profesorji delajo tudi na trgu (in to mislim pravi trg, ne državne firme). Univerze k temu spodbujajo po celem svetu.
Točno to, dvoživkarstvo imamo zgleda že v krvi:
www.siol.net/priloge...luzki.aspx