Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.405
[Vinci]
Ok, greva pogledat z vidika denarnega toka, če res moraš narediti razliko v višini 3.050 evrov, da si na ničli.

Pritoki
1.1 Prodaja blaga: 22.500
1.2 DDV od prodaje blaga: 4.950
1. Skupaj pritoki: 27.450

Odtoki
2.1 Nakup blaga: 20.000
2.2 DDV pri nakupu blaga: 4.400
2.3 Plača delavca: 2.500
2.4 DDV obveznost (1.2 - 2.2): 550
2. Skupaj odtoki: 27.450

Razlika (1. - 2.): 0

Iz tega primera najbrž jasno vidiš, da je razlika med prodajo in nabavo blaga 2.500 evrov pred DDV in če delavcu plačaš plačo v višini 2.500 evrov, si na ničli. Ni ti treba narediti 3.000 evrov razlike. 2.500 je moraš narediti, ker je DDV nevtralen davek za podjetje.

Seveda ni 100 % nevtralen, ker v določenih primerih nimaš pravice do odbitka. Tudi na likvidnost vpliva zaradi različne dinamike plačevanja. Ni ti pa treba narediti ekstra razlike v ceni za pokritje obveznosti DDV-ja.
No, saj pri matematiki se strinjava. Tudi pri tem kako se to računovodsko tretira. Jaz ti pa govorim s podjetniškega vidika.

Sam si lepo napisal da je razlika 0. Pri izračunu, ki si ga lepo naredil je sedaj delavec pokril sebe. Vse kar je kupil in potem uspel dražje prodati za razliko, da je lahko sebi plačo nakazal in državi DDV.

Ampak jaz kot podjetnik od tega nimam NIČ, kot si to lepo sam napisal. Kar pa pomeni da je rezultat isti če se jaz doma po riti praskam, ali pa imam tega zaposlenega, ki to dela. Učinek je isti.

Šele če ta delavec proda recimo za 25.000 EUR neto blaga (ceteris paribus) imam jaz nekaj od tega. Če pa bi vključila še vse realne oz. sorazmerni del realnih stroškov bi bil znesek še višji.

In da delavec pokrije sebe, mora pokriti bruto bruto plačo, sorazmerni del DDV-ja, najema pisarne, obratovalnih stroškov, računovodskih storitev itd.

Lahko pa gledaš na zadevo računovodsko in rečeš, davke državi je treba plačat, kakršni koli že so in zato niso strošek od nikogar oz. kot si sam napisal, to tako in tako plača kupec tvojih izdelkov. Plača je tudi od delavca. Delodajalec ima po tej logiki samo obveznosti za prispevke, ki jih plača delodajalec. Delodajalec je torej samo neke vrste medij preko katerega se vršijo prodaje blaga, plačila davkov in izplačila plač.