Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Vinci sporočil: 5.933
Zadnja sprememba: Vinci 02.12.2014 15:05
[sopranos]
> [Vinci]
> > [tmatej]
> > > [Vinci]
> > > DDV je za podjetje nevtralen davek. Pa tudi, če ne bi bil, pri plačah ga ni.
> >
> > strosek dela v ceni izdelka (na katerega obracunas DDV v celoti) ni DDV priznan strosek (vhodni ddv), kar pomeni, da se v celoti pristeva v dodano vrednost pri obracunu ddv.
>
> Ne, ne gre tako. DDV, ki ga pokasiraš od kupcev, povečuje tvojo obveznost, DDV, ki ga plačaš, pa zmanjšuje.
>
> Primer obračuna:
>
> - prodal si za 12.200 evrov blaga, obračunal si 2.200 evrov DDV-ja in ga tudi dobil plačanega od kupca
> - kupil si za 4.880 evrov blaga, plačal si 880 evrov DDV-ja
> = tvoja obveznost znaša 1.120 evrov
>
> Torej, kupec ti je plačal 2.200 evrov DDV-ja, ti si ga svojemu dobavitelju plačal 880 evrov, razliko boš dal državi. Torej, davek je nevtralen (če zanemarimo obračunska in davčna obdobja). Državi daš razliko med prejetim in plačanim DDV-jem.

Oprosti, ampak s stališča podjetnika DDV ni in nikoli ne bo nevtralen.

Če znaša plača bruto bruto 2.500 EUR in je zaposlen samo en delavec.

Pa recimo ta delavec kupi za 20.000 EUR neto blaga. Ga mora potem naprej prodati za vsaj 22.500 EUR neto, da pokrije svojo plačo. Odmislimo sedaj strošek prostorov itd.

Pri nakup blaga mu dobavitelj zaračuna 4.400 EUR DDV za blago. Sam pa ga zaračuna 4.950 EUR. Se pravi mora potem državi plačati še 550 EUR. Torej bi podjetje naredilo za 550 EUR dolga. Zato mora podjetje naprej zaračunati bruto bruto plačo in to DDV razliko, da potem pride na nulo. Če pa hoče imeti dobiček, potem mora biti razlika še večja, kar pa pomeni še večji davek.

Tako da jaz res ne razumem kako lahko govorite o tem, kako je DDV nevtralen za podjetje. NI in nikoli ne bo!!!!
Ne vem, kaj naj ti povem. Očitno ne razumeš sistema DDV. 4.950 evrov DDV-ja plača tvoj kupec tebi, od tega ti odšteješ DDV, ki si ga plačal svojim dobaviteljem in razlika je davčna obveznost. Teh 550 evrov si dobil od kupca. DDV ni strošek!

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2479322

Strani: 1

anon-154083 sporočil: 6.570
[Vinci]
Ne vem, kaj naj ti povem. Očitno ne razumeš sistema DDV. 4.950 evrov DDV-ja plača tvoj kupec tebi, od tega ti odšteješ DDV, ki si ga plačal svojim dobaviteljem in razlika je davčna obveznost. Teh 550 evrov si dobil od kupca. DDV ni strošek!
Heh, ja, "dobil od kupca". Kako je to dobil, pa ni vprašanje?

In pa, če DDV ne bi bil strošek, potem ne bi nihče delal brez računa :-)
sopranos sporočil: 11.404
Ti meni odgovarjaš z nekega teoretičnega, računovodskega stališča.

Jaz ti pa razlagam kaj moraš plačati ob delavcu. In jaz pač pravim, da moraš razliko pri vstopnem in izstopnem davku v delu, ki se nanaša na pokrivanje stroška plače, pač upoštevati pri delavcu. Tako da pri plači 2.500 EUR bruto bruto moraš upoštevati še ta del DDV-ja.

In moraš torej narediti (pri primeru, ki sem ga dal prej)za več kot 3.000 EUR razlike, da si sploh na 0.Šele ko pokriješ vse to, se lahko pogovarjamo o tem, koliko podjetniku v resnici ostane.

Pri tem pa nismo upoštevali še raznih drugih stroškov, davkov in taks.

Ker pa življenje ni tako simpl kot teorija, je treba upoštevati še to, da ti izstaviš račun pa ti potem ne plačajo. Medtem ko moraš plačo in davek plačati.

Ali pa tako kot se je zgodilo podjetju na Komnu - ti država ne plača 2,5 milijona EUR, medtem te pa država rubi za 300.000 EUR.

Ampak razloži to tem akademikom, ki so zafurali čisto vse česar so se v praksi lotili.

Strani: 1