Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-79735 sporočil: 16.531
[Leffe]
Simona2, s tem kar si napisala se lahko celo strainjam. S kritiko dela tožilstva, policije, ipd., z zahtevo po odgovornosti, in s tem povezanimi stroški JS. Vendar ne pozabimo - pravne države ni, če so vsi, ki so obdolženi kaznivih dejanj tudi obsojeni. Sodišča in instance pač bdijo nad tem, da tudi policija in tožilstvo delata zakonito in skladno s portopkom. Enako velja v primeru napada na gay aktivsita v lokalu in oprostilko za napadalce zaradi nedvoljnega hranjenja DNK.


Bistvo moje poante je bilo v pravni varnosti. V Sloveniji smo od 2007, ko smo začeli preganjati tajkune šli v dve skrajnosti. Od skarno permisivne družbe, do okolja, ki ga je opisal odvetnik čeferin, da je danes vsak obodlženi že a priori tudi obsoje. Sedaj Vrhovno sodišče očitni nihalo zopet usmerja proti sredini. In če bi Ustavni sodišče podobno strilo v primeru Patria, bomo dokončno v drugi smeri gibanja nihala.

Da gre se za pravno varnost. Ko so sodišča pod vplivom poltitke (lova na čarovnice, pardon tajkune, pardon zgrešene poslovne poteze) dejanja, ki so bila v času storitev šteta kot zakonita, ex post interpretirala kot kazniva. Kapitalizmu in tržni ekonomijo je inherentno prevzemanje tržnega tveganja. Včasih posel spodleti. Ni pa vsak spodleteli posel tudi že kaznivo dejanje. Za take primere imajo na razpolago oškodovanci na razpolago civilne odškodninske postopke. T pstopki so lahko bolj učinkoviti.

Nedvomno smo imeli tudi kazniva dejanja, npr. Vegrad, ko se je vzelo denar skupne pomoči. In za taka dejanja je prav, da se sedi. Ne pa za zgrešene poslovne odločitve. Posledica je, da si danes bankirji ne upajo djati kreditov, daj se lahko za nazaj v našem družbenem okolju vsak posel kriminalizira.


Sorry za tipkarske napake. Na hitro na smartfonu.
Se strinjam, Simona pa se ne bo;)