Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kakšni so obeti za posojilno rast?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Brane sporočil: 2.077
"Naštete ovire pri kreditiranju podjetij veljajo tudi za Slovenijo. Če so bile bilance bank z dokapitalizacijo »popravljene«, je treba še veliko truda vložiti tudi v popravilo podjetniških bilanc."
Podjetniške bilance se popravljajo same od sebe z gospodarsko rastjo.
Banke pa leta 2006 niso videle tveganja nikjer, danes pa si zmišljujejo tveganja tam, kjer jih ni in so popolnoma brez občutka za timing. Najmanj nevarno je vedno v začetku cikla gospodarske rasti, ker investirajo tisti, ki so preživeli in imajo sedaj povečan trg. "Strokovnost" naših bankirjev seveda tega ne ve in svojo neaktivnost opravičuje z ramerjem (Neto dolg/EBiTDA).
To je lagging indikator, ki kaže danes povrečno stanje dohodkov v letu 2013 in dolgove konec leta 2013.
Dragi gospodje bankirji od sredine leta 2013 je že 15 mesecev, v katerih se je zgodil gospodarski obrat za več kot 4 odstotke!

Če vzamemo še malo elemntarnega osnovnošolskega računstva, se je tudi vaš famozni količnik v tem času precej spremenil, le da boste vi to ugotovili šele nekje v maju prihodnje leto, ko boste pregledovali bilance vaših komitentov.

Mediana napovedi EBITDA za letos je okoli 5% rast.
BS je objavila, da je razdolžitev letos 6%.

(dolg2013*0,94)/(EBITDA2013*1,05)= (dolg2013/EBITDA2013)*0,895

Kar pomeni, da če danes tumbate o količniku 3,6, ki ste ga izračunali na zelo starih podatki, je danes ta količnik že zgolj 3,2.

Skratka podjetja so se popravila, vi bi morali to spoznati in odreagirati.
Ker imate dovolj zanesljivih sanacijskih prihodkov po rajši filozofirate o prestrukturiranju in uglednih tujih strokovnjakih. Saj jih imamo zaenkrat v DUTB dovolj.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2462687

Strani: 1

BlazVo sporočil: 2.599
[Glavni forum] Tema: Kakšni so obeti za posojilno rast?
[#2462747] 09.10.14 09:59 · odgovor na: Brane (#2462687)
Odgovori   +    4
Brane, to je tako na pamet, da bolj ne bi moglo biti.

Operiraš s povprečji, ko bi te morali zanimati odkloni in distribucije.

Populacija podjetij je vedno two-tier, ampak pri nas danes še mnogo bolj izrazito.

1. Podjetja, ki so sicer kreditno zelo sposobna, a nimajo želje investirati, ker ne vidijo rasti trga ali ker se jim naše okolje ne zdi dovolj atraktivno. Ta skupina ti tudi izrazito popravlja povprečne kazalnike zadolženosti, ki jih navajaš.

2. Podjetja, ki so po vseh kazalnikih, kvantitativnih in vsebinskih, prezadolžena in brezperspektivna. In to so tista, ki bi danes najbolj glasno želela, da politika banke prisili, naj ne "sedijo" več na denarju. Ampak večina teh firm je takih, da jim banka po nobenih kriterijih ne more dati novega denarja.

Ključno je pa tole, kar je napisal Božo. Danes se spet želi, da politika banke prisili, da spet sprejmejo funkcijo (kvazi) equity financiranja, ki jih je potopila že v prejšnjem ciklu.
Slovenski finančni sistem je poseben tudi po tem, da je monokulturen, z daleč prevladujočo vlogo bank. Banke so pretirano izpostavljene domačemu podjetniškemu sektorju in bodo morale to odvisnost zmanjšati. Po drugi strani so tudi podjetja preveč odvisna od bančnega financiranja in se bodo morala pri iskanju finančnih virov bolj odločati za nebančne vire, kar bo dalo večji pomen institucijam trga kapitala, ki bodo bolj prevzemale vlogo finančnega posredništva.

Strani: 1